Після подій в Україні США наклали санкції на основного російського експортера зброї і лідера мотоклубу "Нічні вовки", а тепер, коли Вашингтон хотів би покарати Москву за її дії в Сирії, не може знайти спосіб, щоб зробити це, пише Bloomberg.
Адміністрація президента США Барака Обами називає нові санкції проти Росії однією з альтернатив тиску на Москву за її дії в Сирії, проте держсекретар Джон Керрі не повідомив ніяких подробиць з цього приводу. Європейські союзники Вашингтона так не змогли домовитися про посилення санкцій.
"У президента (Обами – ред.) є всі повноваження накладати санкції, але в Росії вже не залишилося нікого, на кого їх можна накласти, хіба що на двірника в Кремлі", - заявив виданню Майкл Кофман науковий співробітник Інституту Кеннана Центрі Вільсона у Вашингтоні.
Санкції США відносно РФ вже включають сотні людей, від високопоставлених союзників президента Путіна до байкера Олександра Залдастанова (Хірурга), нагадує видання. Держдепартамент США був змушений видати висновок на звільнення від санкцій основного російського експортера зброї - "Рособоронекспорту", оскільки накладені на нього обмежувальні заходи не дозволили Афганістану отримати запасні частини для своїх вертольотів російського виробництва Мі-14.
Згідно з даними МВФ, російська економіка в 2015 році скоротилася на 3,7%. Але існуючі санкції не змусили Росію виконати свої обіцянки Мінськими угодами, які спрямовані на забезпечення миру в Україні. Росія змогла ухилитися від найгірших небажаних наслідків санкцій, і експорт енергоносіїв в Європу залишається безперервним. "І вони (санкції – ред.) не зупинили Путіна від агресивної підтримки Асада в громадянській війні в Сирії", - йдеться в статті.
"Існують деякі ситуації, коли санкції можуть працювати, але якщо ми говоримо про Росію, вони були в значній мірі неефективні досі", - каже Емма Ешфорд, науковий співробітник Інституту Катона у Вашингтоні. "Кремль не виявив ніякого бажання змінювати свою поведінку в залежності від санкцій, і ідея з новими санкціями через Сирії не виглядає аргументованої у зв'язку з цим", - додала вона.
Тим більше, що, як підкреслюється в статті, США хочуть, щоб бомбардування Алеппо припинилися негайно, а у випадку з введенням санкцій цей процес обіцяє бути дуже тривалим.
США потенційно могли б посилити санкції шляхом включення в чорні списки нових представників військових відомств РФ і оборонних компаній, які забезпечують проведення операції в Сирії. Хоча критики підкреслюють, що ці заходи росіяни можуть придумати спосіб обійти.
У США є варіанти більш жорстких заходів - наприклад, заборона американським банкам купувати російські рублеві бонди, відключення від SWIFT або ембарго на експорт енергоносіїв. Такий варіант навіть вже "лежав на столі", зазначає видання. Однак ця ідея поки не знайшла своєї реалізації, оскільки Європа приблизно 1/3 енергоресурсів отримує з Росії.
Адміністрація Обами хоче бути обережною, щоб не нашкодити економікам США або ЄС, або щоб не підірвати глобальну фінансову систему, каже експерт аналітичного центру Carnegie Endowment Ендрю Вайс.
"Це скрутне становище. Введення санкцій продиктовано бажанням сказати не просто, що ось, подивіться – ми реагуємо на події. Їх вводять для того, щоб надати вплив на поведінку. І я думаю, що саме останнім буде дуже важко зробити, якщо тільки не відключити Росію від світової економіки", - резюмував експерт.
Нагадаємо, за підсумками тристоронньої зустрічі з участю канцлера ФРН Ангели Меркель, президента Франції Франсуа Олланда і президента РФ Володимира Путіна в Берліні, Меркель і Олланд не виключили введення нових санкцій ЄС проти Росії.Однак у заключній частини декларації Європейської Ради не передбачено можливість введення санкцій проти РФ за її дії у Сирії. У теж час, федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель запевнила, що ЄС може повернутися до питання санкцій, якщо ситуація в Алеппо не змінитися на краще.
Раніше повідомлялося, що міністри закордонних справ країн ЄС обговорять санкції проти росіян у зв'язку з катастрофічною ескалацією ситуації в Алеппо. Повідомлялося, що Великобританія, Франція і Німеччина мають намір переконати ЄС у необхідності засудити руйнівну повітряну кампанію Росії в Сирії і підготувати грунт для введення нових санкцій проти режиму президента Башара аль-Асада. Крім того, зазначалося, що Париж і Лондон може підштовхнути інших лідерів ЄС у четвер розглянути введення заборон на поїздки і заморожування активів у відношенні 12 росіян, залучених до сирійського конфлікту.