UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Росії заявляють, що питання продовження зернової угоди «ще не вирішене»

Однак угода може працювати і без участі в ній агресора.

Питання подальшої участі РФ у Чорноморській зерновій ініціативі після 19 листопада поки що не вирішене, заявив заступник глави МЗС РФ Сєргєй Вершинін. Термін дія ініціативи спливає 19 листопада.

«Ці 120 днів закінчуються. Ми, ухвалюючи таке рішення, яке має бути ухваленее, маємо враховувати всі обставини», - заявив Вершинін.

За його словами, подальша участь РФ залежатиме «від двох взаємопов'язаних треків».

  1. Реакції на «терористичні провокації» та «провокації загалом».

«Не можна тут не відзначити ті теракти, які влаштувала українська сторона на Кримському мосту, і, зокрема, терористичну атаку на Севастополь, де розміщені кораблі, які забезпечують гуманітарний коридор», - заявляє російський дипломат.

Версію про нібито атаку на кораблі Чорноморського флоту в окупованому Севастополі запущеними з балкера морськими дронами неодноразово критикували експерти. В ООН підтвердили, що в ніч на 29 жовтня у зерновому коридорі не було жодного судна. Але офіційні особи РФ продовжують спроби переконати світ у її «правдивості».

Президент РФ Владімір Путін також стверджував, що вибухівку для підриву кількох прольотів мосту через Керченську протоку могли «привезти зерновозами з Одеси». Ця версія має стільки ж «доказів», як і заяви про атаку кораблів ЧФ «шестиметровими дронами з 500 тоннами вибухівки».

  1. Використання гуманітарного коридору для виходу суден із продовольством та добривами «не за призначенням».

У Росії продовжують стверджувати, що більшість вивезеного зерна потрапляє до країн Європи, а не в бідні держави Африки, Азії та Латинської Америки.

Варто зазначити, що такі країни, як Ліван та Сирія, раніше відмовлялися купувати українське зерно, поставлене в рамках ініціативи. Але купували російське. А також пропускали судна зерном, яке могло бути вкрадено Росією в Україні та змішане з російським.

Нагадаємо, Росія вже заявляла про «призупинення участі у зерновій угоді». Тим не менш, судна із зерном продовжували виходити з українських портів, зерновий коридор працював. Україна та РФ мають паралельні зобов'язання перед Туреччиною та ООН, але спільну угоду не підписували. Завдяки цьому Чорноморська зернова ініціатива може працювати і без участі в ній РФ.

Читайте також: Україна працює над розширенням "зернової угоди" – Зеленський

Напередодні в Женеві розпочалися переговори представників ООН та РФ щодо зернової угоди. РФ вимагає для продовження участі в угоді розблокувати експорт добрив, що застрягли в європейських портах та на складах, та поновити експорт аміаку трубопроводом Тольятті-Одеса. Непублічно, пише Reuters, агресор також вимагає послабити санкції Заходу проти державного Россільгоспбанку.