UA / RU
Підтримати ZN.ua

У понад 70 країнах світу цього року відбудуться вибори: FT розповідає про “парадокс” великого виборчого сезону

Вибори відбудуться у розпал глобального занепаду демократії.

Від Тайваню і Росії до Південної Африки та США — у понад 70 країнах світу у 2024 році відбудуться вибори, в яких візьме участь близько половини дорослого населення планети. Проте "парадокс" великого цьогорічного сезону голосувань полягає в тому, що він припав на розпал "демократичної рецесії" — майже двадцятирічного відступу від політичних свобод, пише FT.

Читайте також: Демократія у світі під загрозою і питання не лише у виборах 2024 року – POLITICO

Такий парадокс відображає той факт, що демократія — це більше, ніж просто голосування. Відкриті, конкурентні вибори, що дозволяють громадянам обирати тих, хто керуватиме країною, є важливою умовою вільного суспільства. Але не єдиною умовою. Повага до прав людини, верховенство права та система стримувань і противаг, включаючи сильні інституції та незалежні ЗМІ, також необхідні. За цими показниками свобода відступає або перебуває в стані оборони в більшій частині світу, хоча і не скрізь. Демократам не можна впадати у відчай.

Наглядова організація Freedom House виявила, що глобальна свобода скоротилася у 2022 році 17-й рік поспіль. Однак розрив між кількістю країн, в яких зафіксували зниження рівня політичних і громадянських свобод, і тими, які досягнули поліпшення, був найвужчим за весь цей період. У близько 35 країнах, від Буркіна-Фасо і Тунісу до Нікарагуа та Росії, ситуація погіршилася. Але 34 досягли прогресу, включаючи Лесото, Малайзію, Філіппіни та Колумбію.

У 2024 році деякі вибори підтвердять життєздатність демократії. Президентські та парламентські вибори на Тайвані цього місяця стануть різкою противагою до однопартійної системи Китаю. У Південній Африці керівний Африканський національний конгрес, ймовірно, не зможе забезпечити собі більшість вперше з часів падіння апартеїду в 1994 році.

На противагу цьому, президентські вибори в Росії в березні значною мірою будуть перформативними та відкриють главі Кремля Владіміру Путіну ще один шестирічний термін, потенційно дозволивши йому правити довше, ніж Йосипу Сталіну. В Ірані в березні також відбудуться парламентські вибори, але режим уже дискваліфікував понад чверть кандидатів, які подали заявки на участь.

Читайте також: Путін робить усе можливе, щоб спробувати підкорити українців — Кірбі

Загальні вибори в Індії у квітні продемонструють, що конкурентна виборча політика не є достатньою гарантією свободи. Прем'єр-міністр Нарендра Моді і його керівна партія “Бхаратія Джаната” обмежили свободу слова і розпалили напруженість у відносинах з мусульманською меншиною в країні.

У багатьох державах із розвиненою економікою також під загрозою опинилися кордони демократії - від популістів, які обіцяють спрощені або ілюзорні рішення, до невдоволення виборців такими питаннями, як імміграція та нерівність. Деякі популістські лідери, особливо правого спрямування, після обрання часто вдаються до підриву демократичних інституцій задля утримання влади, заявляючи про те, що вони є “справжнім голосом народу".

Вимальовується перспектива того, що американці можуть переобрати президентом людину, яку прокурори США звинувачують у спробі скасувати результати виборів 2020 року. Повернення Дональда Трампа до Білого дому було б небезпечним для демократії в США і, враховуючи глобальну роль Америки, в усьому світі.

В ЄС ультраправі та партії, які виступають проти істеблішменту, можуть отримати перемогу на виборах до Європарламенту в червні, хоча опитування громадської думки свідчать, що двома найбільшими групами залишаться провідні правоцентристські та лівоцентристські партії. В Австрії лідером цьогорічних виборів може стати крайня права “партія свободи”. Партія з подібною оманливою назвою отримала більшість голосів на виборах у Нідерландах у листопаді минулого року.

Однак, як пише видання, “рух не завжди односторонній”. У Польщі ліберальна коаліція на чолі з колишнім прем'єр-міністром Дональдом Туском повернула владу від неліберальної партії "Право і справедливість". У 2024 році демократам у багатьох інших країнах доведеться зробити все можливе, щоб зберегти громадянські інститути і захисні механізми, щоб ліберальна демократія знову почала зміцнювати свої позиції.

Читайте також: Politico: Кінець Путіна, вбивство на виборах в США і цифровий апокаліпсис - названі неочікувані, але можливі потрясіння в 2024 році

Минулого року вибори спричинили кілька глибоких потрясінь для світової стабільності — але не було нічого подібного до того, що ми можемо очікувати у 2024 році. CNN раніше розповідав, чому вибори 2024 року можуть шокувати світ