UA / RU
Підтримати ZN.ua

У МЗС Китаю погрожують "серйозними наслідками" США за візит Пелосі до Тайваню

У США застерегли Китай від військових провокацій.

Представник міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь заявив у понеділок, що візит спікера Палати представників Конгресу США Пелосі на Тайвань буде "грубим втручанням у внутрішні справи Китаю", і попередив, що це призведе до "дуже серйозних подій та наслідків".

"Ми хотіли б ще раз заявити Сполученим Штатам, що Китай стоїть поруч, Народно-визвольна армія Китаю ніколи не буде сидіти склавши руки, і Китай вживатиме рішучих заходів у відповідь і рішучих контрзаходів для захисту свого суверенітету і територіальної цілісності", - сказав Чжао в ході традиційного щоденного брифінгу.

На запитання, які заходи може вжити НВАК, Чжао відповів: «Якщо вона посміє поїхати, то почекаємо і подивимося».

Китай розглядає візити офіційних осіб США на Тайвань як обнадійливий сигнал табору прихильників незалежності на острові. Вашингтон не має офіційних дипломатичних відносин з Тайванем, але за законами США він зобов'язаний надати острову кошти для самооборони.

Візит Пелосі, яка є другою в черзі на пост президента США та давнім критиком Китаю, відбудеться на тлі погіршення відносин між Вашингтоном та Пекіном. Республіканець Ньют Гінгріч був останнім спікером Палати представників, який відвідав Тайвань у 1997 році.

Міністерство закордонних справ Тайваню заявило, що не коментує повідомлення про плани поїздки Пелосі. У відеоролику Східного командування Народно-визвольної армії, в якому показані сцени військових навчань та підготовки і який був розміщений на сайтах державних ЗМІ у понеділок увечері, міститься заклик до військ "стояти в бойовому порядку, бути готовими до бою по команді, бити всіх ворогів, що наближаються".

Читайте також: Пелосі буде на Тайвані завтра — ЗМІ

Білий дім назвав риторику Китаю безпідставною та недоречною. "Лідери Конгресу нерідко приїжджають на Тайвань", - заявив офіційний представник Ради національної безпеки Джон Кірбі в інтерв'ю CNN рано вранці в понеділок.

"Нас не має лякати ця риторика чи ці потенційні дії. Це важлива поїздка для спікера, і ми збираємося зробити все можливе, щоб підтримати її", - заявили у Білому домі.

Під час телефонної розмови минулого четверга голова КНР Сі Цзіньпін попередив президента США Джо Байдена, що Вашингтон повинен дотримуватися принципу єдиного Китаю і що «ті, хто грає з вогнем, від цього загинуть».

Байден сказав Сі, що політика США щодо Тайваню не змінилася і що Вашингтон рішуче виступає проти односторонніх зусиль щодо зміни статус-кво або підриву миру та стабільності через Тайванську протоку.

Прес-секретар посольства Китаю у Вашингтоні Лю Пеньюй у п'ятницю, наступного дня після розмови Байдена з Сі Цзіньпіном, говорив із журналістами стримано, заявивши, що однією з цілей діалогу є ослаблення напруженості щодо Тайваню.

"Я думаю, що і Китай, і США не хочуть конфлікту в Тайванській протоці", - сказав Лю.

У понеділок прем'єр-міністр Тайваню Су Цзен-чан не відповів прямо на запитання, чи приїде Пелосі у четвер, як передбачали місцеві ЗМІ.

"Ми завжди тепло вітаємо візити до нашої країни високих іноземних гостей", - сказав він журналістам у Тайбеї.

У понеділок Пелосі та її делегація зустрілися з прем'єр-міністром Сінгапуру Лі Сянь Луном, щоб обговорити такі питання, як відносини з обох боків протоки, війна в Україні та зміна клімату, повідомило міністерство закордонних справ Сінгапуру.

«Прем'єр-міністр Лі наголосив на важливості стабільних американо-китайських відносин для регіонального миру та безпеки», — йдеться у повідомленні.

Пекін вважає Тайвань частиною своєї території та ніколи не відмовлявся від застосування сили для взяття острова під свій контроль. Тайвань відкидає претензії Китаю на суверенітет та заявляє, що лише його народ може вирішувати майбутнє острова.