UA / RU
Підтримати ZN.ua

У МЗС Ірану вже незадоволені резолюцією ООН через санкції

Іран заперечує можливість їхнього продовження через 10 років.

Офіційний представник МЗС Ірану заявив, що по проходженню 10 років санкцій відносно Ірану ООН і країни Заходу нібито не мають права продовжувати обмежувальні заходи, оскільки угода передбачає, що по проходженню 10 років ООН повинна повністю "закрити" іранське питання.

З такою заявою виступив один із заступників міністра закордонних справ Ірану Аббас Аракчи.

За його словами, Іран "не прийме" продовження санкцій з боку ООН по закінченню 10 років з моменту укладення угоди, так як це нібито порушить віденські угоди, передає Reuters.

У той же час, резолюція ООН, заснована на ядерній угоді, узгодженою з Іраном, передбачає продовження санкцій відносно Ірану у випадку, якщо країна порушить угоду.

Напередодні глава Державного департаменту США Джон Керрі вже висловлював стурбованість зміною тону Ірану після укладення угоди, проте на той момент невдоволення виходило від військових і духовних лідерів, а не членів уряду. Так, аятолла Алі Хаменеї відмовився співпрацювати з США з міжнародних питань, а в Революційній гвардії Ірану назвали резолюцію ООН такою, що "порушує червоні лінії для Ірану".

Раніше Керрі заявляв, що вважає угоду з Іраном вибором між дипломатією і війною.

Раніше в липні Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду.

Згідно з умовами документа, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки і отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї". У той же час, угода не передбачає закриття жодного ядерного об'єкта Ірану, повідомляють іранські ЗМІ.

Крім того, за їхніми даними, Тегеран отримає можливість "продовжити дослідження і розробку нових моделей центрифуг зі збагачення урану. Як зазначає "Інтерфакс", якщо документ буде прийнятий в такому вигляді, мова буде йти про значну поступку Ірану з боку "шістки", оскільки довгий час це питання було одним з каменів спотикання на переговорах.

Іран, у свою чергу, погодився на продовження санкцій щодо збройового ембарго ООН на 5 років з моменту укладання угоди. Також Іран погодився на інспекцію іранських ядерних та військових об'єктів. У той же час, вони нібито не зможуть інспектувати об'єкти в будь-який момент, а повинні будуть попередити влади Ірану та обґрунтувати візит. Це питання було ще одним каменем спотикання у досягненні угоди. Хоча раніше парламент Ірану схвалив закон про заборону доступу інспекції на військові об'єкти.

Укладення угоди з Іраном повинно було відбутися ще 30 червня, однак було відкладено через "великі розбіжності", як говорили дипломати. Тоді дедлайн був перенесений на 7 липня, потім - на 10-е, потім - на 13-е.

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велися з 2013 року.

Детальніше про ядерну угоду з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іран: чи можна чекати спокою від давнього ворога?.