UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Македонії демонстранти розгромили канцелярію президента країни

У результаті зіткнень із правоохоронцями є постраждалі.

© Balkan Newsbeat

У Македонії учасники демонстрації протесту захопили канцелярію президента країни і атакували будівлю Міністерства юстиції, після цього на вулицях столиці країни Скоп'є почалися сутички з поліцією.

Кілька тисяч демонстрантів спочатку розбили скло в будівлі Народної канцелярії, яка є громадською приймальнею президента Македонії Георгія Іванова. Вони увірвалися в урядову будівлю, витягли звідти меблі і підпалили канцелярію. Також група демонстрантів закидала камінням Міністерство юстиції Македонії, розбивши там скла.

Натовп намагався прорватися до штаб-квартири опозиційної партії, однак дорогу їй перегородили співробітники поліції з щитами і кийками. В результаті зіткнень з правоохоронцями є постраждалі, кількість яких не уточнюється. Кілька погромників були затримані.

Мітингувальники, які намагаються пройти до будівлі парламенту Македонії, вимагають скасування парламентських виборів 5 червня, відставки президента країни та формування нового уряду.

Приводом для заворушень стало рішення президента Іванова пробачити всіх причетних до скандалу 2015 року, коли з'ясувалося, що соратник глави держави, прем'єр-міністр Нікола Груєвський і керівництво спецслужб причетні до незаконного прослуховування телефонних розмов близько 20 тисяч громадян Македонії. Опозиція в особі Соціал-демократичного союзу Македонії порахувала таке рішення несправедливим і закликала своїх прихильників вийти на акцію протесту.

19 січня парламент Македонії ухвалив відставку прем'єр-міністра Миколи Груєвського, після чого депутати прийняли рішення про саморозпуск. Вибори в парламент Македонії заплановано на квітень поточного року, розпуск парламенту.

У минулому році уряд Груєвського звинуватили в незаконному прослуховуванні телефонних розмов і у втручанні в роботу засобів масової інформації та судової влади, корупції. Також на його адресу звучали звинувачення у фальсифікації виборів і призначення прихильників правлячої партії ВМРО-ДПМНЄ (Внутрішня македонська революційна організація - Демократична партія за македонську національну єдність) на посади в громадському секторі.

Уряд Груєвського відкинув ці звинувачення і у відповідь висунув звинувачення проти лідера опозиції Зорана Заєва, звинувативши його в "шпигунстві" та спробах "дестабілізувати країну. Тисячі прихильників з обох сторін вийшли на вулиці Скоп'є в знак протесту, що спонукало Європейський Союз втрутитися і стати посередником у цьому конфлікті.

Раніше видання The Financial Times писало, влада Македонії переконує Росію, що Захід розпалює революцію в їх країні. У статті йдеться, що Македонія стає точкою потенційної спалаху в геополітичному протистоянні між Росією і Заходом. Москва звинувачує Захід у спробі розпалити революцію в колишній югославській республіці.

Детальніше про ситуацію в колишній югославській республіці читайте у статті Олексія Коваля "Македонія: ігри з вогнем біля порохової бочки Європи" у свіжому номері "Дзеркало Тижня. Україна".