UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Кремля поки немає причин боятися протестів - WP

Доки з натовпів на вулицях не вийде серйозна опозиція, доти чиновникам у Москві немає чого нервувати.

Протести, які спалахнули нещодавно в російських містах, не призведуть до жодних суттєвих змін в Росії, якщо вони не створять серйозну опозицію до режиму президента Володимира Путіна.

Про це на сторінках Washington post пише політолог з Університету Колорадо Сара Вілсон Сокей.

Вона нагадує, що протести почалися через звіт Олексія Навального про корумпованість прем'єр-міністра Дмитра Медведєва. Обвинувачення серйозні і шокують. Але вже досить тривалі скарги на корумпованість еліт в Росії не призвели, принаймні поки що, до заснування успішного опозиційного руху. Важливо і те, що зараз у хабарництві не був звинувачений сам Путін.

Одним з можливих сценаріїв автор вважає початок чисток в уряді від корупціонерів, які призведуть до відставки Медведєва. А Путін зможе зобразити себе як реформатора. Дехто ж підозрює, що Навальний міг отримати інформацію від когось всередині Кремля, хто б хотів добитися зміни влади. Не виключено, що деякі російські чиновники змогли б отримати вигоду від певного роду "антикорупційної кампанії" перед президентськими виборами в 2018 році. Хабарництво - одна з постійних проблем посткомуністичної Росії.

Автор зауважує, що, вірогідно, вибори будуть не змаганням за посаду, а просто тестом популярності Путіна. Але навіть у такому разі президенту і його оточенню потрібно буде продемонструвати, що вони дійсно зацікавлені у тому, щоб населення було задоволеним.

Криза 2009 року і обвал цін на нафту сильно вдарили по економіці Росії. Західні санкції, введені після російського вторгнення в Україну, також мали ефект, хоч і дещо обмежений. Уряд вже витратив більшу частину фінансових резервів і вже почав заощаджувати, скасувавши пенсійну реформу. В результаті Путіну доведеться йти на вибори з 7 не дуже вдалими роками за плечима.

Припущення, що хтось в Кремлі міг влаштуати витік інформації, щоб спричинити протести і антикорупційні чистки, дуже ризиковане і тому маловірогідне. Крім того, викриття хабарництва високопоставлених чиновників - дуже ризикована стратегія для авторитарних режимів, оскільки може вийти з-під контролю.

Наразі протести в Росії здаються чимось на зразок демонстрацій під час виборів президента і Думи в 2011-2012 роках. Попри масштаб і міжнародне висвітлення, вони так і не змогли дати початок реальним довгостроковим змінам. До тих пір, поки корупційні обвинувачення не будуть висунуті проти Путіна напряму, протести навряд чи допоможуть добитися суттєвих змін.

"Парламентські вибори в 2016 році пройшли без масштабних протестів. Якщо у Путіна і є якісь занепокоєння щодо результату наступного року, він завжди може влаштувати фальсифікації", - йдеться в статті.

Читайте також: Кремль боїться російську молодь, яка вийшла на протести - NYT

У неділю, 26 березня, в Москві, Санкт-Петербурзі та інших російських містах почалися акції протесту проти корупції. Приводом для виступу стало розслідування "Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального про розкішне життя прем'єр-міністра РФ Дмитра Медведєва.

Через 20 хвилин після початку акції протесту в Москві був затриманий російський опозиціонер Олексій Навальний.

Детальніше про протести в Москві та інших російських містах читайте в матеріалі: "Антикорупційні протести в Росії: головне".