Якщо в глави Чечні Рамзана Кадирова дійсно є проблеми зі здоров’ям, то російське керівництво в Москві мало час, аби підготуватися до різних сценаріїв та зберегти стабільність у республіці, зазначив експерт з Північного Кавказу, заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов у тексті оглядача відділу міжнародної політики ZN.UA Володимира Кравченка "У Путіна є план Б на випадок смерті Кадирова".
"Якщо в чеченського президента і є проблеми зі здоров’ям, то вони виникли не сьогодні. Тож у Кремля був час, аби прорахувати варіанти й відпрацювати різні сценарії, а в Кадирова – створити запобіжники, здатні убезпечити родину й обрати наступника, схваленого Путіним. План Б є і в Грозному, і в Москві. Питання в тому, чи вдасться його реалізувати", – сказав Данилов.
Інший експерт, сходознавець і член експертної ради Центру цивільних свобод В’ячеслав Ліхачов, вважає, що смерть Кадирова могла б призвести до "вибуху" в усьому Північнокавказькому регіоні. Кремль боїться такого сценарію та прагне його уникнути.
Наразі на стабільність на Північному Кавказі впливають три чинники – етнічні суперечності, боротьба кланів і бюджетні дотації. Останній є найбільш вагомим.
Як зазначив автор тексту, різке зменшення грошей у регіоні може підвищити конкуренцію й конфліктність. Без дотацій із федерального бюджету РФ влада північнокавказьких республік не матиме можливості забезпечувати більш-менш прийнятний рівень життя людей, а отже, і стабільність.
"Також у Москві чудово розуміють, що опозиція до федеральної влади буде лише тоді, коли зменшиться фінансування Чечні. Тому гроші потоком линуть у республіку", – зазначив Кравченко.
Водночас, Ліхачов називає єдиним можливим конфліктом у Чечні – протистояння між пов’язаними із силовими структурами елітними групами, незадоволеними розподілом фінансових потоків. Боротьба силовиків за владу може стати причиною дестабілізації, тому для Москви ключовим завданням буде втримати чеченські еліти від цього.
Окремо експерти розповіли, що не бачать, щоб населення Чечні наразі мало протестний потенціал, і не вірять у існування ефективного підпілля за тотального контролю в республіці.