У Конгрес США внесли три законопроєкти, пов'язані з російською агресією проти України: про визнання РФ державою-спонсором тероризму та визнання дій Росії в Україні геноцидом.
Скріншоти із сайту парламенту опублікував радник Конгресу США Пол Массаро.
Законопроєкти про статус держави-спонсора тероризму для Росії внесли сенатор-республіканець Ліндсі Грем та член Палати представників, демократ Тед Лью, проєкт закону про геноцид українців російськими військовими – конгресмен-демократ Стів Коен.
«За вказівкою президента Владіміра Путіна уряд Російської Федерації заохочував і продовжує заохочувати акти міжнародного тероризму проти політичних опонентів та національних держав», - йдеться у законопроєкті Грема.
У документі згадується роль РФ у війнах у Чечні, Сирії (визнана США державою-спонсором тероризму) та Україні, а також використання у бойових діях найманців ПВК «Вагнер».
«Міністерство фінансів США кваліфікує ПВК «Вагнер» як проксі-силу Міністерства оборони РФ. Діяльність «вагнерівців» у таких країнах як Україна, Сирія, Судан та Лівія призвела до нестабільності та підбурювання до насильства щодо безневинних цивільних осіб», - наголошується в документі.
Грем також посилається на звернення Верховної Ради до Конгресу із закликом визнати Росію державою-спонсором тероризму. У законопроєкті Лью наведено аналогічні аргументи.
Стів Коен у своєму законопроєкті щодо геноциду нагадує про відповідальність російських військових за воєнні злочини у Бучі на Київщині.
Конгресмен також вказує на численні задокументовані докази воєнних злочинів окупантів в Україні, які підпадають під критерії статті II Конвенції про геноцид. Зокрема: невибіркові удари по цивільній інфраструктурі, лікарнях та школах: тортури та зґвалтування, зокрема дітей; примусову депортацію.
Коен також згадує статтю «Як Росія має вчинити з Україною», опубліковану пропагандистським ЗМІ «РІА Новості», в якій оголошена Путіним «денацифікація» згадується в контексті «деукраїнізації».
Цей факт, а також нагородження Путіним військових, причетних до злочинів у Бучі, свідчить про підтримку політики геноциду українського народу на державному рівні.
Коен закликає США «підтримати трибунали та міжнародні кримінальні розслідування для притягнення російських політичних лідерів та військовослужбовців до відповідальності за агресивну війну, воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид».
Нагадаємо, минулого місяця президент США Джо Байден відмовився включати Росію до списку держав-спонсорів тероризму. У Білому домі пояснили, що такий крок може спричинити послаблення підтримки України та поставить під загрозу експорт зерна.
У Державному департаменті вважають, що санкції проти Росії еквівалентні тим, які передбачає відповідний статус. І обмеження можна посилити.
Ініціатива визнання РФ державою-спонсором тероризму має своїх прихильників і противників. Противники вважають, що це рішення зашкодить Україні та може завадити конфіскації російських активів за кордоном на нашу користь. Прихильники переконані, що безкарність РФ провокуватиме автократів у всьому світі на агресію.