Сенатор від штату Каліфорнія, демократ Барбара Боксер, яка відкрито підтримувала Гілларі Клінтон на президентських виборах у США, внесла на розгляд сенату (верхня палата парламенту - Конгресу) законопроект про скасування колегії вибірників, повідомляє CNN.
Відповідно до законопроекту, переможець на виборах повинен визначатися за підсумками загальнонародного голосування. Боксер зазначила, що колегія вибірників є катастрофою для демократія.
"За моє життя це вже другі вибори, коли кандидат, який переміг, програє по голосам виборців. Колегія вибірників застаріла і є недемократичною системою, яка не відображає наше сучасне суспільство. Це необхідно змінити. Кожен американець повинен отримати гарантію того, що його голос зарахують", - підкреслила сенатор.
Кандидат на пост президента США від Демократичної партії Гілларі Клінтон випередила республіканця Дональда Трампа за кількістю голосів виборців на виборах президента. Згідно з останніми даними, за Клінтон фактично проголосували понад 59 мільйонів 179 тисяч громадян США, за Трампа - 59 мільйонів 42 тисячі. При цьому Дональд Трамп за підсумками виборів стане новим президентом США.
Це вже п'ятий раз в історії США, коли кандидат переміг у всенародному голосуванні, але не став президентом, програвши відповідно до голосів колегії вибірників. Подібна ситуація була на виборах 2000 року. Тоді президентом США обрали республіканця Джорджа Буша-молодшого, який набрав 47,9% голосів, а його суперник від демократів Альберт Гір набрав 48,4%.
Шанси на прийняття законопроекту Боксер малі. Ініціатива вимагає внесення поправки в Конституцію, в зв'язку з чим вона повинна бути затверджена трьома чвертями американських штатів протягом семи років після прийняття.
Перед виборами, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер зауважував у коментарі для DT.UA, що в разі перемоги Трампа на виборах, американська політика зміниться не лише щодо України, а й щодо Європи і союзників по НАТО.
А експерт Atlantic Council Адріан Каратницький в інтерв'ю для DT.UA сказав, що хоч президент США і має значну владу у формуванні закордонної політики, це не означає, що він не контрольований і може робити все, що заманеться. В Конгресі лишаються "рейганівські яструби" серед республіканців. Вірогідно вони об'єднаються з демократами і будуть стримувати одіозного президента Трампа.