У Казахстані у неділю, 9 червня, відбуваються дострокові вибори президента, це перші президентські вибори після березневої відставки Нурсултана Назарбаєва, який керував країною майже 30 років.
О 7:00 ранку в Казахстані відкрили 9970 виборчих дільниць, за кордоном – 64 виборчі дільниці. Взяти участь у виборах зможуть близько 12 мільйонів громадян Казахстану, пише "РБК-Україна".
На посаду голови держави претендують семеро кандидатів, що є рекордним числом на виборах у Казахстані. Фаворитом президентських перегонів вважається наступник Назарбаєва Касим-Жомарт Токаєв. Для перемоги в першому турі йому необхідно отримати понад 50% голосів.
Водночас радіостанція "Азаттик" (підрозділ "Радіо Свобода") повідомляє про масові затримання в день виборів. Акції протесту проти дострокових президентських виборів відбулися у Шимкенті, Алмати і Нур-Султані (колишній Астані – ред.), протестувальники скандували "Бойкот", "Алга, Казахстан!" і "Бостандик!" ("Свобода"), вимагаючи проведення чесних виборів.
Стягнуті до місця проведення акцій правоохоронці почали масово затримували протестувальників, зокерма журналістів. До відділку поліції відвезли журналістів "Азаттик" Петра Троценка та Санію Тойкен, а також журналіста AFP Кріса Ріклтона, пише "Новая газета". Після початку затримань демонстранти почали скандувати: "Поліція з народом", закликаючи поліцейських зупинити затримання.
Перший заступник голови МВС Казахстану Марат Кожаєв заявив, що загалом "затримані близько 100 осіб", і що про затримання журналістів при виконанні професійних обов'язків йому невідомо.
У МВС масові затримання пояснили нібито боротьбою із забороненою організацією "Демократичний вибір Казахстану", яка закликала бойкотувати вибори, результат яких визначено заздалегідь. Бойкотувати вибори також закликали опозиція та громадські активісти.
Нагадаємо, 19 березня президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв у спеціальному зверненні до нації заявив про відставку. Тимчасово виконуючим обов'язки президента став спікер Сенату парламенту Касим-Жомарт Токаєв. Назарбаєв після відставки продовжив очолювати Раду безпеки країни.
Хоча Токаєв автоматично, без виборів, став "очільником" держави, було вирішено провести нові дострокові вибори, щоб забезпечити надійну передачу влади. На думку експертів, на цих виборах у наступника Назарбаєва не буде реальних конкурентів.
Докладніше про ситуацію в Казахстані читайте у статті Володимира Кравченка "Умовно-дострокове припинення" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".