Проблема біженців і нелегальних мігрантів, потік яких ринув до Європи в 2015 році, стала однією з найбільш обговорюваних тем на Давоському форумі.
Це питання піднімали у своїх виступах президент Німеччини Йоахім Гаук і глава Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард.
У середу, 20 січня, в рамках Всесвітнього економічного форуму відбулася панельна дискусія "Від міграції до інтеграції" (From Migration to Integration), в якій взяли участь директор Міжнародної організації з міграції Вільям Свінг, прем'єр-міністр Швеції Стефан Льовен, глава уряду Сербії Олександр Вучич, віце-канцлер ФРН Зігмар Габріель і підприємець Хамді Улукайя.
Учасники дискусії зійшлися на думці, що наплив мігрантів актуалізував проблеми, які існують в ЄС.
Віце-канцлер Німеччини Зігмар Габріель підкреслив необхідність зміцнення зовнішніх кордонів Європейського Союзу.
"Біженці не повинні віддавати свої гроші контрабандистам і, ризикуючи життям, намагатися потрапити до ЄС",− підкреслив політик.
Він також зазначив, що Європа зацікавлена в тому, щоб особи, які біжать із зони військового конфлікту в Іраку та Сирії, знаходили притулок у сусідніх країнах – Туреччині, Лівані, Йорданії. Габріель підкреслив, що країни ЄС мають бути готовими до фінансування програм прийому мігрантів цими державами.
"Ми повинні звернути увагу на умови життя в таборах для біженців, наприклад, у Лівані. Це бідна країна, яка прийняла вже мільйон людей", − зазначив віце-канцлер.
Глави урядів Швеції та Сербії Стефан Льовен й Олександр Вучич відзначили той факт, що більшість мігрантів використовують країни Південної та Центральної Європи як транзитні, намагаючись потрапити, в першу чергу, до Швеції чи Німеччини. Адже в цих державах встановлені одні з найбільш високих соціальних стандартів в ЄС.
Під час дискусії також піднімалося питання злочинності, рівень якої зріс в Європі у зв'язку з напливом мігрантів. Зокрема, учасники обговорили напади на жінок, які сталися у новорічну ніч в ряді міст Німеччини, Швеції та Голландії.
Проблему інтеграції вихідців з Африки та Близького Сходу в європейському суспільстві учасники дискусії визнали однією з найбільш серйозних в комплексі проблем, викликаних масовою міграцією.
У той же час, зупинити міграційні процеси в сучасному світі неможливо, але контролювати та регулювати їх необхідно. З цим погодилися всі учасники дискусії.
Згідно з доповіддю ООН, в 2015 році в Європу по морю прибуло більше мільйона біженців, а за прогнозами, до кінця поточного року їх кількість сягне 3 мільйонів.
Проблема вироблення спільної міграційної політики в рамках ЄС має не тільки економічну і гуманітарну складову, але у більшою мірою фіксує політичні розбіжності, наголошує у статті для ZN.UA Олексій Коваль. Країни півночі і півдня Європи, країни "периферії" і ті, що розташовані всередині континенту, як і раніше відстоюють різні підходи.
Докладніше читайте у статті Олексія Коваля "Європу накриває вал нелегальної міграції" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".