Верховний суд Білорусі ліквідував Білоруський Гельсінський комітет (БГК), повідомила Білоруська асоціація журналістів (БАЖ), яку раніше також ліквідували.
«Верховний суд ліквідував останню зареєстровану правозахисну організацію в Білорусі», - йдеться в повідомленні. Однак «Радыё Свабода» уточнює, що останньою зареєстрованою правозахисною організацією в країні залишається «Правова ініціатива», але 5 жовтня відбудеться судове засідання й щодо її ліквідації.
Причина ліквідації БГК пов'язана з кримінальною справою, згідно з якою Комітет нібито заплатив двом людям гонорари за послуги з довгострокового спостереження за президентськими виборами 2020 року в Білорусі. БГК стверджує, що не знайомий з матеріалами цієї справи.
Судове засідання за позовом Міністерства юстиції про ліквідацію БГК відбулось 30 вересня.
Заступник голови організації Гаррі Погоняйло, який представляв БГК в суді, заявив, що порушення не було, і ліквідувати організацію до винесення вироку щодо згаданої справи незаконно. Він клопотав відкласти питання ліквідації до завершення кримінального провадження, з якого взяли матеріали, проте суд не прийняв до уваги ці заяви.
У БГК також стверджують, що суд відмовився долучити до справи amicus curiae, підготовлені експертами з Польщі та Нідерландів. Позивач - Міністерство юстиції - не взяв до уваги звернення найбільших міжнародних організацій із закликом відмовитися від позову. Не прийнятий до уваги і лист Постійного координатора ООН в Білорусі.
«Ми вважаємо це рішення абсолютно несправедливим і будемо домагатися його скасування як всередині країни (через наглядову інстанцію), так і на міжнародному рівні (в Комітеті ООН з прав людини)», - йдеться у повідомленні БГК в Facebook.
Проблеми з охороною прав людини загострилися в Білорусі після президентських виборів у серпні 2020 року. Тисячі громадян, незгодних з «переобранням» Олександра Лукашенко на шостий термін, почали виходити на акції протесту. Протягом року близько 40 тисяч протестуючих були незаконно затримані і піддалися тортурам, більше 4 тисяч активістів, журналістів та правозахисників піддалися кримінальному переслідуванню. В країні почали блокувати роботу провідних незалежних медіа, правозахисних організацій і опозиційних політичних партій. 23 травня спецслужби Білорусі примусово посадили в Мінську літак, щоб заарештувати ексредактора опозиційного каналу NEXTA Романа Протасевича.
У липні Лукашенко ввійшов до списку «ворогів свободи преси», складеного міжнародною неурядовою організацією «Репортери без кордонів». Там наголошують, що так званий президент жорстоко придушує «будь-яке вільне поширення інформації», в тому числі обмежує роботу іноземних ЗМІ.