UA / RU
Підтримати ZN.ua

Туск підтримує вступ незалежної Шотландії до ЄС, Лондон обурений

Шотландія не отримає членство в Євросоюзі автоматично.

Колишній президент Європейської ради Дональд Туск вважає можливим приєднання Шотландії до ЄС після виходу зі складу Сполученого Королівства. У коментарі BBC Туск наголосив, що Брюссель відчуває "емпатію" до такої перспективи.

Голова уряду Шотландії Нікола Стержен підкреслила: шотландці прагнуть повного членства в Євросоюзі. Однак на автоматичне членство в Євросоюзі Шотландії годі сподіватись, вважає Дональд Туск.

"Я хочу зупинитися, щоб не сказати щось занадто прямо… Слід поважати внутрішні дебати у Великій Британії", - сказав він. І додав, що Шотландія не буде прийнята в ЄС автоматично.

За словами Туска, він почувається "дуже по-шотландському, надто після Brexit". Підкресливши рівень підтримки в ЄС щодо вступу до союзу незалежної Шотландії, він сказав: "Емоційно я не сумніваюся, що всі будуть в захваті тут, в Брюсселі, і в цілому в Європі. Якщо ви запитаєте мене про наші емоції, я думаю, що це завжди емпатія".

Однак формальностей і угод слід дотримуватись, нагадав євродипломат.

Слова Дональда Туска викликали обурення в офіційного Лондона. Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб назвав їх "неєвропейськими і досить безвідповідальними".

На його думку, такі коментарі можуть сприяти "сепаратистським тенденціям" в Іспанії, Італії і Франції, пише "Європейська правда".

"Я не впевнений, що європейські лідери, не кажучи вже про Велику Британію, насправді вітають такі висловлювання", - сказав він.

Нагадаємо, перший референдум про незалежність Шотландії від Великої Британії відбувся у 2014 році, тоді 55% шотландців виступили проти такого кроку. Однак упродовж наступних років спостерігалося зростання підтримки ідеї незалежності на тлі Brexit. Так, 23 червня 2016 року 62% шотландців висловилися за подальше членство в Євросоюзі.

Опівночі 31 січня за центральноєвропейським часом Велика Британія офіційно вийшла зі складу Європейського Союзу та набула статусу "третьої країни".

Із 1 лютого розпочався перехідний період, необхідний для того, щоб у громадян і підприємств країни був час на адаптацію до нових умов. Протягом перехідного періоду Велика Британія продовжить застосовувати закони ЄС, але більше не буде представлена в інститутах Європейського Союзу.

Докладніше про вихід Британії з ЄС читайте у статті Олексія Коваля "Brexit: піти гідно".