UA / RU
Підтримати ZN.ua

Туреччина використовує Росію як "козир" у суперечках зі США – Business Insider

Однак експерти кажуть, що Анкарі не вигідні тривалі тісні відносини з Москвою ні економічно, ні політично.

В понеділок президент РФ Володимир Путін зустрівся зі своїм турецьким колегою Раджепом Таїпом Ердоганом, щоб підписати угоду про побудову нового газопроводу і продемонструвати відновлення двосторонніх відносин.

"Ердоган фліртує з Росією, щоб використати це як козирну карту проти США", - сказав Business Insider колишній депутат турецького парламенту і член Фонду захисту демократій Айкан Ердемір.

Він пояснив, що турецький президент розуміє, що США не будуть його партнером у внутрішній боротьбі проти курдських загонів. Особливо після того, як Америка почала підтримувати курдів на війні в Сирії, хоча Анкара вважає їх загрозою для свого суверенітету і територіальної цілісності.

Крім того, відносини Ердогана з Вашингтоном дещо загострилися після невдалого перевороту в Туреччині, в якому він звинуватив клерика Фетуллаха Гюлена, який живе в США. Турецький президент звинуватив Америку у "переховуванні лідера терористичної організації" і вимагав його екстрадиції. В цей же час, Росія дуже швидко засудила заколотників, в той час як Захід дуже довго мовчав, а потім навіть почав критикувати Ердогана за його жорсткі чистки, які він влаштував після провалу перевороту.

"Те, що Росія не критикує Туреччину за безпрецедентні чистки після 15 липня зробила відносини з Москвою більш привабливими для Анкари", - сказав експерт з питань Близького Сходу Майкл Коплов.

В цей же час, багато аналітиків вважають, що розвиток відносин з Росією зовсім не відповідає політичним чи економічним інтересам Туреччини. Угода про побудову "Турецького потоку" добре ілюструє, наскільки ці відносини не вигідні. Трубопровід принесе велику вигоду Росії, оскільки вона зможе повністю оминути Україну на шляху до європейського енергетичного ринку.

Туреччині цей проект також обіцяє економічні пожвавлення, але вартість побудови цієї ГТС перекреслює всі вигоди для Анкари.

"Так званий "Турецький потік" настільки безглуздий з фінансової точки зору, що політичні вигоди від нього стають теж сумнівними", - сказав експерт з міжнародних відносин в Kadir Has University Акін Унвер.

Читайте також: Спільна злість на США змусила співпрацювати не лише Путіна і Ердогана – WSJ

"В минуле десятиліття головною метою турецької енергетичної політики була диверсифікація – подалі від Росії і природного газу. Перетворення Туреччини на енергетичний вузол – це дуже романтична мета, але не найкраща. Вона б мала сенс, якби вела до диверсифікації енергетичних поставок. А тепер, в 20016 році, Туреччина домовилася про нову російську трубу, на 5% збільшила свою залежність від російського газу, на додачу нову атомну електростанцію будує теж Росія", - сказав Унвер.

Видання пише, що підписання угоди про "Турецький потік", здається, стало відплатою Путіну за його підтримку політики Ердогана, яка все більше скочується до авторитаризму. Ця тенденція створила напругу у відносинах між Туреччиною і Заходом, а Росія з радістю цим користується.

"Анкара вже використовувала таку стратегію флірту з Москвою в 60-х і 70-х роках, але всі ці зусилля обмежувалися короткостроковою військовою співпрацею і дуже обмежувалися в економічному полі", - пояснив Ердемір.

Нагадаємо, що 29 вересня "Газпром" отримав від Анкари дозвіл на другу нитку "Турецького потоку". Російський "Газпром" і турецька компанія Botas підписали Меморандум про взаєморозуміння з будівництва газопроводу "Турецький потік" ще 1 грудня 2014 року. Планується, що газопровід пройде 660 км в старому коридорі "Південного потоку" і 250 км в новому коридорі в напрямку європейської частини Туреччини. Передбачається, що постачання газу по першій нитці газопроводу будуть цілком призначені для турецького ринку.