UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЦВК Киргизстану назвав лідера президентських перегонів

Виборчі дільниці закрилися о 20:00.

Садиров Жапаров лідирує на дострокових виборах президента Киргизстану з 79,3% голосів виборців.

Про це повідомив ЦВК республіки на відомчому сайті.

Жапаров набрав 79,3% голосів, другим йде опозиційний кандидат Адахан Мадумаров з 6,58%, третім з 2,28% - Бабиржан Тольбаев.

Опрацьовано понад 90,5% бюлетенів з дільниць, число тих, хто проголосував - 1 млн 282 тис. Чоловік.

Виборчі дільниці в країні відкрилися о 08:00 за місцевим часом і закрилися о 20:00.

Функціонували 2 474 ділянки, з них 48 в 28 країнах світу. В остаточні списки виборців увійшли 3 563 574 людини. За кордоном зможуть проголосувати 49 479 громадян.

Читайте також: Киргизстан знову відкриває кордони для всіх іноземних гостей

На пост президента Киргизії претендують 17 кандидатів. Серед них Жапаров, що прийшов до влади в країні після жовтневих протестів проти підсумків парламентських виборів і спалахнули потім заворушень. Для участі у виборах президента 14 листопада він склав повноваження т.в.о. глави держави і припинив виконання обов'язків прем'єра.

Також на пост глави держави претендують колишній глава комітету нацбезпеки Абділь Сегізбаєв, лідер опозиційної політичної партії "Бутун Киргизстан" (Єдиний Киргизстан) Адахан Мадумаров, керівник опозиційної партії "Реформа" Клара Сооронкулова, колишній спікер парламенту Канат Ісаєв, колишній заступник міністра внутрішніх справ Курсан Асанов, опозиційний депутат парламенту країни Канибек Іманалієв.

Одночасно з достроковими виборами президента Киргизстану проходив референдум з питання про форму правління в країні.

Центральна виборча комісія Киргизстану призначила на 20 грудня повторні вибори в Жогорку Кенеш - парламент цієї центрально азіатській країни, повідомили в ЦВК.

Політична криза в Киргизстані почався на початку жовтня. Після оголошення попередніх підсумків виборів до парламенту Киргизстану кілька опозиційних партій заявили про невизнання результати через масові порушень і фальсифікацій під час виборчого процесу.

Увечері 5 жовтня на площі Ала-Тоо в Бішкеку зібрались близько п'яти тисяч незгодних із результатами виборів до парламенту. Акції протесту відбулися в містах Нарін та Талас.

Мітинги переросли в зіткнення із силовиками та штурм «Білого дому» - будівлі, в якій розташовуються Адміністрація президента і парламент Киргизстану. На сьогодні будівлю розгромлено і випалено пожежею, в результаті протестів постраждала 1 тисяча осіб (поранені є як серед силовиків, так і серед протестувальників), ще одна людина загинула.

6 жовтня ЦВК визнала недійсними підсумки виборів парламенту Киргизстану.

Події в Киргизстані викликали серйозне занепокоєння у керівництва сусідніх країн, насторожено ставляться до проявів вуличної демократії у себе «на задвірках». Детальніше про те, чи зможуть протиріччя об'єднати Центральну Азію, читайте в статті Наталії Бутирської "Тектонічна п'ятірка".