UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трамп не зможе змінити результати виборів президента США — The Economist 

Однак спроби республіканців скасувати результат голосування все ще викликають занепокоєння.

Пандемія COVID-19 зробила вибори президента США 2020 року досить «специфічними». Кандидати в президенти фактично не мали можливості проводити традиційну передвиборну кампанію. А переможець виборів демократ Джо Байден не може відсвяткувати свою перемогу масовими гучними мітингами, так як випадки коронавірусу в США зростають. Однак, президент Дональд Трамп все ще не приймає перемогу свого суперника. Замість того, щоб визнати свою поразку, Трамп та його союзники неодноразово намагалися скасувати результати. 3 січня газета Washington Post опублікувала запис телефонного дзвінка, де Трамп вимагав від державного секретаря штату Джорджія Бреда Раффенспергера "знайти" достатньо голосів, щоб вони могли змінити результат виборів на користь республіканця. Спроби республіканців скасувати результат голосування все ще викликають занепокоєння, пише журнал The Economist.

Дональд Трамп та його союзники також подавали позиви до судів, щоб скасувати результати, але безуспішно: його кампанія та союзники подали 61 позов і виграли лише один.

Невдоволення Трампа результатами виборів, здається, переросло у презирство до самого процесу голосування. Попри тиск з боку Дональда Трампа, судді твердо трималися і не скасували результати.

Ймовірно, останні спроби союзників Трампа у Конгресі заблокувати перемогу Байдена зазнають невдачі. Але ці спроби все ще є приводом для занепокоєння. Конгрес засвідчить перемогу Байдена на спільній сесії 6 січня, де головуватиме віце-президент США Майк Пенс, виконуючи роль президента Сенату. Завдання Пенса полягає у тому, щоб відкрити запечатані конверти, які містять засвідчені результати виборів кожного штату, вручити сертифікати спеціально призначеним особам, які зачитають ці результати та запитають, чи у Конгресі немає заперечень.

Роль Пенса суто «символічна»: штати вже сертифікували та оголошували свої результати; його єдиним завданням є сприяння їх офіційному оголошенню в Конгресі. Конгресмен і непохитний союзник Трампа Луї Гомерт подав позов, стверджуючи, що віце-президент має "виключні повноваження визначати"  які голоси штатів визнати дійсними. Однак, позов «не мав успіху».

Ще один напрям зусиль прихильників Трампа змінити результати виборів включає заперечення під час сесії підрахунку голосів. Правила передбачають, що заперечень, зроблених у письмовій формі та підписаних принаймні одним сенатором та одним представником, достатньо, щоб зупинити спільне засідання. Після цього кожна палата збирається окремо, обговорення триває кілька годин. Потім приймається рішення, приймати чи відхиляти відповідні результати голосування. Джош Хоулі, молодий республіканський сенатор з президентськими амбіціями, разом із щонайменше 140 республіканцями, планує висунути заперечення, хоча що саме включатиме заперечення, наразі лишається незрозумілим.

Можна припустити, що зусилля республіканців просто затягнуть процес, але не змінять результат. Багато республіканських сенаторів заявили, що вони будуть дотримуватись свого конституційного обов'язку, прийнявши поразку президента.

Ще однією спробою перевернути результат виборів є заперечення сенатора від штату Техас Теда Круза та ще десяти сенаторів. Вони закликали комісію "провести екстрену десятиденну ревізію результатів виборів у спірних штатах".  Однак, навряд чи заперечення цієї групи сенаторів змінять результати виборів, адже двоє «старших республіканців» Сенату, Мітч Макконнелл та Джон Тун, визнали перемогу Байдена.

Звісно, вірним прихильникам Трампа важко визнати поразку свого лідера. Але відмовившись приняти реальність, амбіційні республіканці підтримали спробу державного перевороту ціною політичної життєздатності власної партії, резюмує журнал.

Читайте також: Помпео підрахував росіян, проти яких ввела санкції адміністрація Трампа

Трамп продовжує ставити під сумнів результати виборів 3 листопада. Нещодавно він твітнув, що обраний президент США Джо Байден зможе потрапити в Білий дім в тому випадку, якщо доведе, що він отримав 80 мільйонів голосів чесно.

«Епоха Трампа» закінчується: колегія виборщиків присудила Байдену «чисту перемогу» в президентських перегонах. Та чи вдасться Байдену зшити розколоте американське суспільство? Чи республіканська трампедія просто зміниться на демократичну байденіану? Про подальше протистояння республіканців та демократів читайте в статті Геннадія Друзенка «Фініта ля трампедія?».