За два тижні до інавгурації у травні 2019 року, президент України Володимир Зеленський був стурбований і обговорював зі своєю командою тиск, який нібито чинили на нього глава Сполучених Штатів Дональд Трамп і його адвокат Рудольф Джуліані для розслідування справи Джо Байдена, повідомляє The Associated Press.
Згідно з інформацією джерел, Зеленський зібрав невелику групу радників 7 травня в Києві на зустріч, яка повинна була бути присвячена енергетичним потребам країни. Замість цього група провела більшу частину тригодинної дискусії намагаючись вирішити, як реагувати на наполягання Трампа і Джуліані провести розслідування проти сина Джо Байдена і як уникнути залучення в американські вибори.
Зустріч відбулася до інавгурації Зеленського, але приблизно через два тижні після того, як Трамп подзвонив, щоб привітати його з перемогою.
Деталі тієї телефонної розмови двох лідерів не були оприлюднені, і незрозуміло, чи просив Трамп розслідувати справу Байдена.
Агентство відзначає, що свідчення трьох людей розрізняються в тому, чи посилався Зеленський на перший дзвінок з Трампом як на джерело свого занепокоєння. Але всі їхні розповіді свідчать, що обраний президент України насторожено ставився до того, що Трамп наполягав на розслідуванні справи колишнього віце-президента США і ділових відносин його сина Хантера в Україні.
У середу, 23 жовтня, законодавці-республіканці, які підтримують Трампа у боротьбі із спробами демократів притягнути його до відповідальності, зірвали засідання з питань імпічменту в Палаті представників, де повинна була виступити представник Міноборони США Лора Купер.
Близько 20 конгресменів, ігноруючи охорону, увірвалися в кімнату для слухань (Купер повинна була давати свідчення в закритому режимі) і влаштували гомін, і крик, розповідають очевидці.
22 жовтня, Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор дав свідчення у Конгресі рамках процедури імпічменту. Дипломат повідомив конгресменам про спроби оточення президента Дональда Трампа отримати компромат на Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від демократів, і його сина Хантера в обмін на розморожування військової допомоги Україні.
За словами Тейлора, повний текст вступного слова якого вже опублікували низка американських видань, близький до Трампа голова представництва США в Євросоюзі Гордон Сондленд у телефонних розмовах говорив, що військову допомогу можуть розблокувати, якщо українська влада публічно оголосить про розслідування щодо Байденів.
Тейлор уточнив, що, розмірковуючи про розслідування, Сондленд говорив про вплив українців на вибори президента США в 2016 році, а також згадував компанію Burisma, членом ради директорів якої був Байден-молодший.