UA / RU
Підтримати ZN.ua

Торговельна угода з ЄС є «життєво важливою» для Британії — FT

Борис Джонсон повинен піти шляхом прийнятного компромісу.

Шанси на досягнення торговельної угоди між Британією та ЄС зменшуються. Після того, як Велика Британія проголосувала за вихід з ЄС, британський уряд зіштовхнувся з «моментом істини». Кінець перехідного періоду Brexit вже через шість тижнів, і досить скоро буде вирішене майбутнє суперечливої торговельної угоди між Британією та ЄС. В кращому випадку торговельні домовленості між Сполученим Королівством та Європейським Союзом повернуться, туди, де вони були в 1992 році, ще до «народження» єдиного європейського ринку. Однак у гіршому випадку, без угоди про вільну торгівлю з ЄС, найважливіші сектори британської економіки зіштовхнуться зі згубною дією тарифів на експорт, пише Financial Times.

Маючи шлях до найменшого компромісу, який уже видно на горизонті, жоден відповідальний уряд не позбавить країну шансу на укладання важливої торговельної угоди, особливо в час, коли економіку руйнує ще й пандемія коронавірусу.

Головне питання зводиться до компромісу між автономією та доступом до ринку ЄС. Уряд британського прем’єра Бориса Джонсона заявляє про те, що «мінімалістична торговельна угода»  з нульовими тарифами або квотами на товари повинна дозволити Британії зберегти максимальний суверенітет.

ЄС, своєю чергою, стверджує, що торговельна угода з Великою Британією, враховуючи її географічну близькість до Європейського Союзу, вимагає більшої кількості гарантій для добросовісної торговельної конкуренції.

Відставка одного із радників Джонсона Домініка Каммінгса одночасно полегшує та ускладнює ситуацію з досягнення торговельної угоди. Якщо Каммінгс рішуче закликав до відмови підкорятися обмеженням ЄС щодо субсидій для бізнесу - одне з головних невирішених питань, то сам Джонсон був більш обережним у своїх заявах. Після відставки Каммінгса Джонсон може змінити свою позицію щодо торговельної угоди.

Проте існують вагомі політичні причини для компромісу. По-перше, відсутність торговельної угоди може викликати серйозне невдоволення серед британців. Якщо минулого року Джонсон міг би представити це як «прийнятну ціну» за звільнення від суперечливих переговорів, щоб "домогтися Brexit", то зараз, коли Велика Британія вже фактично вийшла з ЄС, а економіка країни страждає від пандемії, ризикуючи втратити тисячі робочих місць, відмова підписати важливу торговельну угоду може неабияк погіршити ситуацію.

По-друге, багато робочих місць у виробничій галузі є найбільш уразливими до тарифів, а додаткова затримка угоди збільшує невизначеність для британського бізнесу.

На даний момент укладено основну частину угоди. Шлях до остаточного варіанту договору, безумовно, залежить від подальших рішень Лондона щодо так званих положень про рівні умови державної допомоги, екологічних та трудових норм, а також рішень Брюсселя щодо питання риболовної промисловості.

Тепер, після відставки Каммінгса Британія може прийняти переваги існування власного незалежного режиму державної допомоги, подібного до режиму ЄС, із незалежним регулятором, який контролюється судом.

Взаємоприйнятний механізм вирішення торговельних суперечок може гарантувати те, що жодна зі сторін не постраждає від потенційних протиправних дій іншої сторони. Однак, забезпечення навіть мінімальних поступок як з боку Британії, так і з боку ЄС є справжньою проблемою, оскільки сторони залишаються «філософськи віддаленими одна від одної».

Тим не менше, вигода від укладання угоди є значною як для Європейського Союзу, так і для Британії. А для Джонсона успішна торговельна угода з ЄС може стати можливістю повернути громадську довіру, резюмує видання.