Візит Держсекретаря Рекса Тіллерсона в Москву мав бути не легким ще до того, як США вдарили по Сирії, якщо пригадати всі розслідування можливих зв'язків між командою Дональда Трампа і Росією. На додачу Тіллерсон новачок в дипломатії.
Його перша російська поїздка в якості представника США найвищого рівня перевірить його навички і стане тестом на реальність для мрії президента Трампа про покращення американсько-російських відносин.
Про це сьогодні на сторінках USA Today пишуть експерт Atlantic Council і колишній член відділу політичного планування Держдепартаменту Едвард Фішман і експерт Atlantic Council, віце-президент Beacon Global Strategies Марк Сімаковскі, який працював у адміністраціях Барака Обами і Джорджа Буша-молодшого, а такрож був головою відділу з питань НАТО і Європи у Міністерстві оборони США.
Американський ракетний удар по авіабазі режиму Башара Асада в Сирії ускладнив мрію про російсько-американське зближення. Однак, було б неправильно інтерпретувати його як розворот у російській політиці Трампа. На думку авторів, ракетний удар варто сприймати як попередження проти застосування хімічної зброї, а також як сигнал, що Трамп не соромиться застосувати силу.
В Москві Тіллерсон збирається зустрітися з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Можливо йому також вдасться провести зустріч з Володимиром Путіним, який колись нагородив його "Орденом дружби" за роботу з Росією в якості виконавчого директора ExxonMobil.
"Їхні слова будуть значити менше, ніж російські дії. У Тіллерсона буде шанс захистити америкнські інтереси в Україні і Сирії, якщо він використає тактики, які він розробив у бізнесі. Щоб бути ефективним, виконавчий директор повинен усвідомити фундаментальні факти, пов'язані з будь-яким стратегічним рішенням. Фундаментальний факт в тому, що Путін веде цілеспрямовану кампанію з підриву інтересів США у світі, а також демократії всередині країни", - йдеться в статті.
Російські бомбардування мирних мешканців у Сирії не лише призвели до гуманітарної катастрофи, а й спричинили хвилю напливу біженців в Європу. Крім того, вони радикалізували частину молоді на Близькому Сході. Його вторгнення в Україну підірвало саму основу європейської державної системи. Допоміг Путін перемогти Трампу на виборах чи ні, безсумнівно можна сказати те, що російське втручання поляризувало американську політику, посіяло розкол і недовіру, а також дискредитувало багато важливих інститутів.
Центральну роль в політиці США щодо Росії тривалий час відігравала ідея: "Співпрацюємо, де можливо, протистоїмо, де необхідно". Тіллерсон повинен вийти за межі цього кліше.
"Так само як виконавчий директор, який укладає угоди, засновані на результатах, з новим підрядником, він повинен поставити перед Москвою вимогу відповідати певним нормам для того, щоб розблокувати подальші сфери співпраці. Замість "довіряй, але перевіряй", він повинен керуватися логікою "не довіряй, а перевіряй знову і знову", - йдеться в статті.
Рух вперед, обмежений в масштабах і оцінений за результатами, пропонує найкращий шанс досягти успіху. Ось чому Тіллерсону варто зосередитися на невеликій кількості проблем, починаючи з України і Сирії. Він повинен накреслити конкретні кроки і контрольні точки для майбутніх американсько-російський відносин. Держсекретар не повинен миритися з тим, що Путін робить все, що заманеться в Україні і Сирії.
"Хороший виконавчий директор добре розуміє сильні і слабкі сторони своїх конкурентів. Так само Тіллерсон повинен не забувати, що хоча Росія має сильні сторони, вона - не непереможний велетень. Путін може бути вправним тактиком, але його економіка, ослаблена санкціями, низькими цінами на нафту і масштабним відтоком мізків, лишається хиткою. Росія - не Китай. У неї немає мільярдів доларів у торгівлі, а також грошей, щоб вкладати їх скрізь, де тільки можливо, сподіваючись здобути вплив", - йдеться в статті.
Росія - сильна військова держава з великим ядерним арсеналом, але вона не рівний за силою суперник, як Китай. Тіллерсону також не варто забувати і те, що Москва поважає лише силу. Він вчинив мудро, коли підтрведив умови скасування санкцій у Брюсселі. Рання відмова від тиску може бути потрактована Росією як прояв слабкості і спровокувати на ще більшу агресію. Під час візиту в Москву Тіллерсон повинен також підтвердити американську прихильність до збереження санкцій до тих пір, доки російські війська не покинуть українську територію.
Тим часом, стало відомо, що Тіллерсон пообіцяв, що США відмовляться від будь-яких пакетних домовленостей по Україні та Сирії. Крім того держсекретар нагадав, що США підтримують територіальну цілісність України і наполягають на дотриманні Мінських домовленостей, зазначає прес-служба президента.
Як повідомлялося, під час офіційного візиту до Вашингтону 7 березня міністр закордонних справ України Павло Клімкін зустрівся з держсекретарем США Рексом Тиллерсоном, а таккже виступив на засіданні Комітету з питань асигнувань Сенату США на тему "Російська політика та наміри щодо окремих Європейських країн: приклад України".