Держсекретар США Рекс Тіллерсон зіштовхнувся з невдоволенням, коли вирішив пропустити зустріч міністрів закордонних справ країн-учасниць НАТО, яка пройде в квітні в Брюсселі.
Тепер він намагається заспокоїти союзників, пропонуючи їм перенести зустріч на іншу дату, яка б вписалася в його графік.
Про це пише лояльне до Республіканської партії видання Wall Street Journal з посиланням на Держдепартамент. Видання зауважує, що графік поїздок Тіллерсона викликає занепокоєння європейців. Оскільки головний американський дипломат збирався віддати перевагу візиту лідера КНР Си Цзиньпіна в США і поїздці в Росію, а не зустрічі з союзниками по НАТО. Це особливо тривожиєть з огляду на те, що ставлення президента Дональда Трампа до Москви і альянсу досі не до кінця зрозуміле.
Тож після скарг дипломатів Держдепартамент оголосив, що він запропонує НАТО такі дати для проведення зустрічі, які дозволять Тіллерсону взяти участь в зустрічі голів МЗС. Зараз вона запланована на 5-6 квітня. А Си Цзиньпін має приїхати в США 6-7 квітня. Крім того, графік Тіллерсона включає поїздку в Італію на саміт G7 10-11 квітня, а також візит у Росію через кілька днів після того.
"Америка грає ключову роль, і Держсекретар США - найважливіша контактна особа. Коли Держсекретар вирішує пропустити засідання, на якому будуть обговорювати підготовку до саміту НАТО, він посилає сигнал про те, що США вважають саміт НАТО неважливим", - пояснив колишній постпред США в НАТО Іво Даалдер.
Видання зауважує, що за останні два десятки років Держсекретар США лише двічі пропускав офіційні зустрічі НАТО. Один з таких випадків стався в 2003 році. Тоді Колін Пауелл в останній момент скасував свою поїзду через війну в Іраку. Другий раз стався в 2009 році, коли Держдепартамент очолювала Гілларі Клінтон. Вона не змогла зустрітися з союзниками, тому що зламала лікоть.
Тим часом, лояльне до Демократичної партії видання Washington Post писало, що майбутнє відносин США з Росією лишається нечітким перед візитом Тіллерсона в Москву. Поїздка Держсекретаря може стати перевіркою, чи не лишиться обіцяна розрядка у відносинах лише порожніми розмовами.
Раніше в Держдепі повідомили, що Тіллерсон підтвердив серйозну прихильність США до України. Крім того, в Держдепі нагадали, що санкції проти Росії залишаться доти, поки Росія не виконає те, що стосується Криму і східної України.