UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Washington Post розповідає, як підтримати людину, яка страждає від депресії

Емоційна підтримка грає важливу роль.

Новина про те, що американська зірка спортивної гімнастики Сімона Байлз несподівано відмовилася від участі в Олімпіаді через психологічні проблеми, викликала активні дискусії та неоднозначну реакцію, пише The Washington Post.

Хоча багато людей підтримували і хвалили 24-річну Байлз за сміливість та турботу про власний моральний стан, деякі не зрозуміли її рішення. Це, на думку експертів, стало наслідками застарілих поглядів суспільства на проблеми психічного здоров'я.

«Бути олімпійцем не означає, що вона повинна знищити своє тіло та розум для Америки. Витяги з коментарів, які люди роблять в Інтернеті, згубні», - сказала психолог Тереза ​​Нгуєн.

«Нам всім знайоме почуття, коли ми знаходимось у важкому становищі, а якщо хтось добиває вас ще більше, це точно не змушує почуватися краще. Це просто робить вас більш розбитим», - додала психолог.

Публічне рішення Байлз дає можливість дізнатися про правильні та неправильні способи підтримати людину, яка переживає важкі часи морально чи емоційно. Екперти дають декілька порад.

Знайдіть «безпечний простір» для спілкування

«Перший крок -  це простір для того, щоб людина зрозуміла, що відбувається»,- сказав Марк Аоягі із Денверського університету.

«Вам не потрібно ухилятися від потенційно важких тем спілкування», - додає Аоягі.

Важливо також з’ясувати, на якому етапі людина перебуває у процесі прийняття рішень про те, що робити з моральними та емоційними проблемами, каже Нгуєн. Це потім може допомогти вам надавати підтримку. Якщо, наприклад, людина все ще намагається зрозуміти, який її наступний крок, ви можете допомогти їй продумати це.

Але, насамперед, за словами експертів, потрібно надати пріоритет «слуханню».

«Коли ми переживаємо часи страждань, ми хочемо співпереживання, ми хочемо, щоб нас вислухали. Ми всі знаємо, що таке розмовляти з кимось у такий кризовий момент і отримати пораду або побачити, що хтось не слухає», - сказав Нгуєн.

Не можна тиснути на людину або занадто наполегливо давати поради

Багато людей схильні негайно виправляти та коментувати чужі помилки. Але з цим бажанням треба боротися, кажуть експерти.

«Чим більше ви зможете вислухати і менше давати порад, якщо вас прямо про ці поради не просять, тим краще. Людина повинна поділитися з вами своїми переживаннями, не відчуваючи при цьому засудження», - радить директор Американської психологічної асоціації Лінн Буфка.

«Якщо людина просить у вас більше особистого простору, поважайте її бажання. Незважаючи на те, що ви, можливо, маєте добрі наміри, пропонуючи підтримку, але якщо люди цього не просять, тоді краще не бути нав’язливим», - сказав психотерапевт Акуа  Боатенг.

Підтримайте складні рішення

Коли хтось переживає важкі часи, допомагає те, що інші розуміють і приймають цей період.

«Визнайте та прийміть їхні почуття. Якщо людина прийняла рішення щодо свого наступного кроку, наприклад, відступити від складної ситуації - вам слід підтримати цей вибір», - кажуть експерти.

«Іноді люди почуваються самотніми у прийнятті важливих рішень. Треба підкреслити, що ви будете поруч, що готові вислухати та підтримати», - каже Боатенг.

«Якщо хтось прийняв рішення, постарайтеся уникати таких питань, як «Ви впевнені?», адже це може віддалити цю людину», - додає Нгуєн.

Замість того, щоб вгадувати чиєсь рішення, експерти рекомендували переключити свою увагу на те, як можна допомогти людині орієнтуватися у своїх наступних кроках.

Прямо запитайте, що ви можете зробити

Важливо враховувати те, що потреби у людей різні. Одна людина може потребувати запевнення та підтвердження того, що вона прийняла правильне рішення, але такий підхід ризикує не допомогти комусь іншому, зазначає Боатенг.

«Важливо запитати людину прямо, як ви можете бути для неї найбільш корисними. Це допоможе вам зрозуміти, що правильно говорити і робити далі. Спробуйте бути позитивним, не оминаючи при цьому болю та страждань, які відчуває ця людина», - додає Боатенг.

Оминайте «токсичний позитив»

«Дуже часто, коли не знаєте, що сказати, ви використовуєте надмірно позитивний настрій, що може принести більше шкоди, ніж користі. «Токсичний позитив», або схильність долати погану ситуацію, просто ігноруючи її негативний бік, можна замаскувати як справжню підтримку. Багато людей думають, що це працює», - каже Боатенг.

«Токсичний позитив» може звучати як фрази, такі як «йди вперед», «все буде добре» або «завжди буде наступний раз».

«Ви майже напевно не були на місці цієї людини і не відчували на собі того, що вона переживає, тому такі слова, як: «О, все буде добре» часто діють як знецінення її страждань», - зазначає Буфка.

Крім того, «токсичний позитив» може спонукати людину залишатися в ситуації, яку вона вже визначила нездоровою для себе, додає Нгуєн.

«Ви використовуєте позитивні слова, але все одно підштовхуєте когось робити те, чого вони не хочуть», - зазначає психолог.

Поважайте конфіденційність

«Якщо у вас немає дозволу, звісно ви не повинні розповідати нічого приватного про життя інших людей», - зазначає Нгуєн.

«Але якщо вас запитають, важливо бути чесним, не розкриваючи інформації. Деякі потенційні відповіді включають: Це дуже особисте/ складне рішення/ ситуація», - додає Буфка.

Запропонуйте допомогу

Ви можете допомогти комусь побачити перспективи та заохотити людину, яка переживає важкі емоційні часи, до змін, каже Аоягі.

Якщо ви хочете підтримати когось, хто страждає від депресії чи інших емоційних проблем, експерти рекомендують пропонувати пряму допомогу, крім емоційної підтримки.

«Запитайте, чи можете ви виконати якісь доручення, або просто бути фізично присутнім у житті цієї людини», - радить психолог.

Не беріть на себе більше, ніж можете впоратися

«Ми не повинні бути ідеальними у своїх відповідях та порадах. Іноді робити все можливе може бути не повною підтримкою, яка потрібна. Ось чому часто потрібна спільнота, а не лише одна людина», - сказав Боатенг.

Оскільки ви надаєте підтримку, важливо усвідомити власні межі та зрозуміти, коли краще залучити фахівця з питань психічного здоров’я, додає Буфка.

«Ви повинні бути супутником у подорожі, а не людиною, яка веде цю подорож», - зазначає психолог.

Читайте також: Як впоратися з тривожністю та стресом — поради від New York Times

Люди, які лягають спати раніше та раніше прокидаються мають потужніший захист від депресії, свідчить нове дослідження.

Якщо ви «ранкова людина», швидше за все, у вас знижений ризик розвитку серйозної депресії, вважають вчені.

Кілька досліджень циркадного циклу сну показали, що у «жайворонків» дійсно рідше спостерігається депресія. Але ці дослідження були лише спостереженням, тому науковці ще не знайшли чіткого пояснення такої тенденції.