UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian розповіла про катастрофічні наслідки аномальної спеки

Теплові хвилі вже принесли руйнівний вплив на рослини та тварин.

Коли прогнози передвіщали руйнівну хвилю спеки на північному заході Тихого океану в кінці червня, морський біолог Крістофер Харлі був стривожений. Аномальна спека «спалювала» водорості та дрібних морських мешканців. Морські зірки, які не змогли переміститися до більш тінистих місць, «згоріли», пише The Guardian.

Озброєні спеціальним обладнанням, Харлі та його група дослідників з Університету Британської Колумбії спустилися на пляжі, щоб виміряти температуру молюсків, але було занадто пізно, на третій день рекордної спеки молюски загинули.

«Ми просто йшли по килимах мертвих молюсків на березі», - сказав біолог. За попередніми оцінками, понад мільярд істот, що живуть на мілководді на північному заході Тихого океану, загинули під час спеки того тижня. Вчені очікують, що це матиме вплив на екосистеми та інших тварин, які покладаються на загиблих морських мешканців.

«Я знав, що спека матиме вплив на екологію, але не був готовий до таких масштабів руйнування. Чим більше місць я відвідав і чим більше гибелі живих істот побачив, тим страшнішою ставала ця подія в моїх очах», - сказав Харлі.

Аномальна спека буде ще гіршою

Безпрецедентні  хвилі спеки, які обпалили Захід цього літа і побили десятки місцевих температурних рекордів по всьому регіону – принесли катастрофічні наслідки для людей, рослин та тварин. Вчені-кліматологи кажуть, що це лише невеликі натяки на те, що може бути далі.

Оскільки навколишнє середовище продовжує нагріватися через спричинене діяльністю людей глобальне потепління, різкі перепади температури ставатимуть частішими, інтенсивнішими і триватимуть довше. Оскільки спека та посуха нерозривно пов’язані між собою, складні катастрофи, які спіткали Захід цього літа, будуть повторюватися і в майбутньому, продовжуючи завдавати шкоди екосистемам, інфраструктурі та сільському господарству.

Вчені все ще працюють над оцінкою та розумінням впливу останніх теплових хвиль. Але дослідження вже показали, що ця аномальна подія може стати нормою протягом наступних 30 років, оскільки планета продовжує нагріватися.

«Це буде повторюватися. Для запобігання посухи потрібно багато опадів», - сказав метеоролог Ендрю Хоелл.

Екстремальна спека може збільшити шкоду врожаю в десятки разів, згідно з дослідженням, проведеним вченими з Університету Колорадо. Наслідки в режимі реального часу вже помітні на Заході, де фермери намагалися адаптуватися до посухи ще до того, як температура почала «стрибати».

Більше половини врожаю вишні на заході Канади було пошкоджено наприкінці червня, повідомляє Асоціація фермерів Британської Колумбії.

«Виглядало так, ніби хтось пройшовся по вишнях паяльною лампою», - сказав президент асоціації Пітер Далівал.

Виробники також повідомляли, що врожай малини, чорниці та ожини постраждав від хвиль тепла на північно-західному узбережжі. Експерти Міністерства сільського господарства США (USDA) висловили стурбованість через те, що через аномальну спеку може постраждати врожай пшениці.

Екстремальна спека та посуха є окремими руйнівними катастрофами, але вони зазвичай «рухаються разом», ускладнюючи зусилля з адаптації та відновлення. Велику шкоду завдають і пожежі.

«Поступова зміна клімату рухається на задньому плані, але екстремальні погодні явища – це наслідки кліматичної кризи в реальному часі», - сказав директор кліматичного центру USDA в Каліфорнії Стів Остоя.

Якщо раніше «нормою» були по чотири-шість екстремальних хвиль спеки на рік, то зараз кліматичні прогнози показують, що до середини століття новою нормою може стати від 25 до 30 аномальних хвиль тепла щороку, зазначає Остоя.

«Це величезна різниця», - додає науковець.

Навіть зараз через посуху не вистачає води та вологи, які могли б полегшити навантаження під час сильної спеки. Рослини і тварини відчувають більший стрес, глобальне потепління робить середовище проживання небезпечним.

«Схоже, що дефіцит води стане темою майбутнього», - сказав Остоя.

«Тварини також намагаються адаптуватися, і для деяких видів прогноз похмурий», - каже професор біології в Університеті штату Сан -Франциско Джонатан Стілман.

Його дослідження показують, що тваринам, які вже пристосувалися до більш високої температури, буде ще важче адаптуватися, коли температура зростатиме далі.

«Вони не здатні впоратися, коли температура підніметься трохи вище максимальної, до якої вони адаптувалися», - додав біолог.

Це включає дрібних птахів, мешканців пустель, яким більше нікуди йти, та деяких риб.

Оскільки теплові хвилі стають все частішими та інтенсивнішими, очікується, що вони також впливатимуть на більшу кількість територій одночасно, згідно з дослідженням Бредфілда Ліона з Університету штату Мен.

«Очікується, що до середини століття територіальні масштаби теплових хвиль у США збільшаться приблизно від 50% до 80%. Їх частота, тривалість та інтенсивність зростуть», - сказав Ліон.

Вчені сподіваються, що тривожні прогнози щодо аномальної спеки стануть закликом до змін. Моделі, які використовуються для прогнозування майбутніх катастроф, ґрунтуються на поточних рівнях споживання енергії та викидів вуглецю.

«Це є дуже різким попередженням», - сказав Ліон.

Читайте також: Аномальна спека призвела до прискорення танення льодовиків Гренландії

У більшій частині північної півкулі спека побила температурні рекорди. Тихоокеанський північний захід та Канада перебували у полоні безпрецедентної теплової хвилі. Спека у Канаді досягла майже 50°C.

Такі великі міста, як Портленд, Орегон та Сіетл, з великим відривом побили рекорди спеки. Через аномальні теплові хвилі в містах були перебої з електроенергією, асфальт тріскався від високої температури.

Глобальне потепління, спричинене людиною, робить такі явища більш поширеними, вважають вчені. Якщо найближчим часом різко не зменшаться викиди парникових газів, ця теплова хвиля буде новою нормою.