UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian прогнозує, наскільки реально досягнути колективного імунітету до COVID-19

Доступ до вакцин, маски і тести на коронавірус допоможуть реалізувати важкий перехід від пандемії до «ендемії».

У травні 2020 року вчені прогнозували, що багато регіонів світу можуть ніколи не досягти порогу колективного імунітету до COVID-19 – точки, коли достатня кількість людей має імунітет до вірусу, і поширення хвороби починає сповільнюватися. Проблема залишається актуальною і сьогодні, навіть коли вакцини стали доступними в багатьох країнах і частина людей отримали імунітет за допомогою вакцинації, ревакцинації, або після того, як перехворіли, пише The Guardian.

Поріг колективного імунітету часто неправильно розуміли як універсальну ціль, яку потрібно реалізувати на початку пандемії. Але поріг завжди був мінливим: він залежить від того, наскільки активно вірус передається, і від поведінкових та імунологічних особливостей популяції, в якій він поширюється.

Наприклад, якщо вірус високотрансмісивний, він здатний швидше інфікувати людей, в такому випадку більшій частині населення знадобиться імунітет, щоб зупинити його поширення. І навпаки, якщо вірус повільніше передається або населення не дуже «мобільне», менше людей повинні отримати імунітет, щоб уповільнити поширення хвороби. У кожному випадку поріг колективного імунітету буде різним.

«Оригінальний» штам вірусу Sars-CoV-2 мав поріг колективного імунітету, який оцінювався в 60-75%. Але нові та більш трансмісивні варіанти, такі як Delta або Omicron, ймовірно, мають поріг колективного імунітету понад 80-90% – і це припускає, що кожен, хто був вакцинований або раніше інфікований, повністю захищений від майбутньої інфекції.

Насправді, для Omicron наявний імунний захист набагато нижчий, хоча захист від важкого перебігу захворювання все ще вважається високим. Але навіть якщо 90% населення буде вакциновано, навряд чи поширення Omicron зупиниться.

Зміни в поведінці людей, такі як носіння масок, віддалена робота та соціальна дистанція, можуть уповільнити поширення вірусу. Але оскільки карантинні заходи будуть то посилюватися, то послаблюватися в різних популяціях, передача вірусу знову пришвидшиться, підвищуючи поріг колективного імунітету. У той же час соціальна нерівність може посилити непропорційні наслідки, які коронавірус вже завдав для деяких спільнот.

Минулого року вчені припустили, що світ наближався до порогу колективного імунітету завдяки комбінації вакцинації та отримання антитіл після інфікування. Але через рік після початку вакцинації від COVID-19 все ще спостерігаються масштабні сплески захворюваності в багатьох регіонах, включаючи країни, де імунітет населення та показники вакцинації на досить високому рівні. Нові варіанти Delta і Omicron викликали сплески захворюваності через їх швидке поширення і здатність частково уникати імунітету, що робить більшу частину людей знову вразливими до вірусу.

Такі тенденції підкреслюють, що люди можуть і не досягнути порогу колективного імунітету, незважаючи на успіх вакцинації. У той же час не можна просто змиритися з нескінченними спалахами захворюваності.

Зараз світ опинився на межі важкого переходу від пандемії до «ендемії COVID-19». Вчена Дженні Лавін та її колеги прогнозують: як і інші коронавіруси, що зараз викликають звичайну застуду у людей, COVID-19 зрештою перейде в легку інфекцію, яка продовжить циркулювати серед населення, але без важкого перебігу хвороби, оскільки люди будуть піддаватися впливу вірусу в ранньому віці та отримувати імунітет. Іншими словами, коронавірус стане ендемічним.

Як тільки COVID-19 стане ендемічним, імунітет, що блокує інфекцію, швидко зменшиться, тому вірус все ще буде легко поширюватися, але захист від важкого перебігу захворювання триватиме довше, що призведе до переходу вірусу до молодших вікових груп. Випадки важкого перебігу захворювання, які в першу чергу вражають дорослих без імунітету, швидше за все, зменшаться.

Проте світ ще не на цьому етапі. Вчені кажуть, що карантинні заходи для уповільнення поширення вірусу все ще необхідні під час переходу до ендемії, щоб уникнути величезного сплеску госпіталізацій і смертей. Вакцинація і періодичне посилення карантинних обмежень важливі для уникнення найгірших наслідків під час переходу до ендемії.

Важливо пам’ятати, що формування колективного імунітету в популяції приносить користь кожному, навіть коли порогу імунітету не досягнуто. Випадки важкого перебігу захворювання різко зменшуються, зберігаючи ресурси системи охорони здоров’я. Коли вакциновані люди інфікуються, вони можуть передавати вірус протягом коротшого періоду та мати «нижче вірусне навантаження» в організмі, що зменшує подальше поширення хвороби. Коли вакциновані люди контактують один з одним, шанси заразитися та передати вірус зменшуються.

Неконтрольоване поширення COVID-19 у невакцинованих регіонах все ще може призвести до появи нових варіантів вірусу, які продовжать викликати важкий перебіг захворювання. Поки що Omicron частіше викликає відносно легший перебіг хвороби, ніж попередні штами вірусу – і конкуренція між варіантами (наприклад, Omicron випереджає Delta у багатьох регіонах) може спрацювати на користь людей. Але навіть більш м’які варіанти вірусу все ще можуть перевантажити лікарні. Швидка вакцинація, особливо країн, які зіштовхнулися з вакцинною нерівністю, а також боротьба з дезінформацією, залишаються одними з найефективніших способів уповільнити появу нових варіантів вірусу.

Можна підготуватися до «ендемічного COVID-19» вже зараз, покращивши доступ до вакцин, масок і тестів. Важливо інвестувати в дослідження ефективних методів лікування, щоб запобігти важкому перебігу хвороби і забезпечити соціальну підтримку для людей, які борються з довгостроковими наслідками COVID-19. Також важливо зміцнити інфраструктуру охорони здоров’я, щоб запобігти майбутнім пандеміям, встановити правила для безпечнішого робочого середовища. COVID-19 не зникне, але з ним можна впоратися за допомогою поміркованої політики та колективних дій, резюмує видання.

Читайте також: Генсек ООН закликав світ готуватися до нової пандемії

Світ зіштовхнувся з цунамі інфекцій, як зі штамом "Дельта", що переважає останніми місяцями, так і з "омікроном", заявила глава відділу нових хвороб Всесвітньої організації охорони здоров'я Марія Ван Керкхове.

Поява нового штаму коронавірусу – новий виклик не тільки для охорони здоров'я України, а й для всього людства. Що за фрукт «омікрон» і чого від нього чекати Україні, читайте у статті Віктора Гавури «COVID-19: «омікрон» — нове випробування для України» у ZN.UA.