Психологічні прийоми, такі як формування зв’язку між стимулами та поведінкою, а також вибір вдалого моменту допоможуть сформувати корисні звички.
The Guardian перераховує кілька кроків, які полегшать шлях до формування корисних звичок.
Знайдіть стимул
«Формування звички — це спроба сформувати у вашій пам’яті зв’язок між стимулами і поведінкою, тобто ви виконуєте певну діяльність добровільно, не змушуючи себе навмисно це робити», – каже науковий співробітник Університетського коледжу Лондона Філіппа Лаллі, яка вивчає формування звичок.
Стимули можуть бути внутрішніми або зовнішніми (наприклад, відчуття голоду).
Конкретика
«Звужуйте» те, що ви хочете зробити. Не робіть такі широкі заяви, як-от «я хочу їсти більше фруктів і овочів», — каже Лаллі.
«У вас повинен бути конкретний план, щоб точно визначити, коли і як ви збираєтеся сформувати корисну звичку. Для початку, потрібно купувати більше фруктів та овочів. Конкретна поведінка, швидше за все, стане звичкою, якщо вона передбачає те, що вам подобається або те, що приносить задоволення, навіть якщо ви думаєте, що не хочете виконувати ту чи іншу діяльність, як-от фізичні вправи, для прикладу. Однак коли ви це зробите, то, швидше за все, будете задоволені собою», - додає Філіппа Лаллі.
Подумайте про те, хто ви є
Є докази, які свідчать, що людина з більшою ймовірністю сформує корисну звичку, якщо ця звичка пов’язана з її почуттям ідентичності.
«Деякі звички є репрезентацією певних важливих життєвих цілей або цінностей», — каже професор соціальної психології Бас Верпланкен.
«Візьмемо для прикладу людину, яка дуже турбується про навколишнє середовище – корисні звички, які стосуються «екологічної» поведінки, пов’язані з її ідентичністю. Якщо вам вдасться пов’язати конкретний вид діяльності зі своїм почуттям ідентичності, це може допомогти закріпити нові звички», - додає професор.
Виберіть вдалий момент
«Скористайтеся тим, що ми називаємо «нерівномірністю звичок». Це моменти, коли люди переживають зміни в своєму житті, такі як переїзд, створення сім’ї чи нових стосунків, розлучення, вихід на пенсію або зміни на роботі», — каже Верпланкен.
«Такі події руйнують старі звички і дозволяють створити нові. Ось чому обіцянки, які люди дають собі з Нового року як правило, провалюються. Настає 2 січня і ваше життя та стара рутина залишаються такими ж. Але перехід на іншу роботу, для прикладу, може стати каталізатором ширших змін», - додає психолог.
Не здавайтесь
Дослідження Лаллі розвінчало поширене твердження про те, що формування нової звички займає 21 день – вона виявила, що в середньому на це йде 66 днів, а у деяких людей – 254 дні. При цьому, частині людей достатньо лише 18 днів, щоб сформувати нову звичку.
«Ми змоделювали криву формування звичок, де вона спочатку піднімається вгору і в якийсь момент досягає рівня, де конкретна поведінка стає звичкою. Але в цілому все дуже індивідуально», - стверджує Лаллі.
«Головне, не впадайте у відчай, якщо спочатку все буде йти не за планом», - додає вона.
Під час війни у В’єтнамі віце-адмірал ВМС США Джеймс Стокдейл, який більше семи років перебував у в’язниці у Північному В’єтнамі, помітив цікаву тенденцію серед ув’язнених. Деякі з них сильно страждали, інші – відносно легко терпіли жорсткі умови. Легше було тим, хто зберігав надію та намагався налаштовуватися на оптимізм. Подібну «модель» можна помітити і під час пандемії COVID-19, яка повільно трансформувалася з тимчасових незручностей у новий спосіб життя. The Atlantic розповідає, як стати оптимістом.