UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian аналізує перші півроку президентства Байдена

Байден має амбітні цілі, але реалізувати їх буде важко.

Президент США Джо Байден намагався відмовитись від хаотичної політики епохи Дональда Трампа, але його чекає ще багато викликів, пише The Guardian.

Найбільша потенційна катастрофа – виборче законодавство

«Перебуваючи на посаді президента США вже півроку Джо Байден має великі шанси повернути Америку туди, де вона була до пандемії коронавірусу. COVID-19 поступово відступає. На сьогодні майже половина дорослого населення США повністю щеплена. Економіка починає відновлюватися. «План порятунку» Байдена має успіх», - каже професор політики в Каліфорнійському університеті в Берклі Роберт Рейх.

Але незрозуміло, чи Байден поверне Америку туди, де вона була до Трампа. Багато наказів Байдена стерли більшість виконавчих розпоряджень Трампа, але він ще не зруйнував всю жорстоку імміграційну політику. Ксенофобська риторика Трампа зникла, але Байден не відновлював відносини з Китаєм. Багато елементів тарифної війни Трампа все ще діють, зазначає Рейх.

«Найбільша потенційна катастрофа стосується виборчого законодавства. Оскільки штати, в яких переважають республіканці, продовжують обмежувати права голосування на підставі заяв Трампа щодо фальсифікацій виборів 2020 року, єдина надія на закон, який встановлює мінімальні національні стандарти голосування», - додає аналітик.

Байден не зробив виборчі права своїм пріоритетом, що може зіграти проти демократів на проміжних виборах наступного року.

Чи зможе Байден зберегти демократичну більшість у 2022 році?

«За півроку при владі адміністрація президента Байдена фактично досягла своєї головної мети - зцілити суспільство та економіку. Понад дві третини дорослих людей США отримали принаймні одну дозу вакцини проти COVID-19. Американський план порятунку забезпечив економіку величезними стимулами в 1,9 трильйона доларів, а також зміцнив мережу соціального захисту, що стало позитивним кроком у боротьбі з бідністю», - вважає Джеффрі Кабасервіс з аналітичного центру Niskanen.

Інші ініціативи Байдена, такі як його нещодавнє розпорядження щодо антимонопольного законодавства, можуть не досягнути мети відновити «відкриту і чесну конкуренцію» для американського капіталізму. Але загалом досягнення програми Байдена щодо матеріального забезпечення для більшості громадян стали позитивним кроком, вважає аналітик.

«Тим не менше, спадщина Байдена в кінцевому підсумку буде залежати від того, чи зможе він зберегти демократичну більшість у Конгресі в 2022 році. Байден із запізненням визнав загрозу від зусиль республіканців щодо обмеження виборчого законодавства. Серед інших проблем варто згадати імміграцію, інфляцію, російську кіберзлочинність, агресію Китаю та дії талібів в Афганістані після виведення військ США», - додає Кабасервіс.

Байден має потужні цілі, але реалізувати їх буде важко

«Хороша новина полягає в тому, що через шість місяців перебування при владі Байден відновив у країні відчуття «нормальності». Після чотирьох років Дональда Трампа Білий дім став спокійнішим місцем. Але водночас це і погана новина», - каже журналіст Бхаскар Сункара.

Адміністрація Байдена інвестує трильйони доларів в економіку. Президент, очевидно, хоче не просто «витрачати» більше, він намагається зробити фінансову політику ефективною. Байден вірить, що уряд може покращити життя людей, вважає журналіст.

«Байден хоче бути амбітнішим президентом, ніж Обама під час фінансової кризи. Але тимчасові вливання готівки не забезпечать довготривалих змін, необхідних не тільки для поліпшення життя, але і для створення довготривалої підтримки робочого класу», - зазначає Сункара.

Байден продемонстрував готовність до великих дій, але він не здійснив багатьох структурних реформ. Президент інституційно обмежений ворожими силами у власній партії і змушений миритися з невеликою більшістю в Конгресі, але якщо він не знайде способу використати свою політичну владу для подолання деяких із цих бар'єрів, Байден потрапить у ще важче становище після проміжних виборів 2022 року.

Байдену доведеться вступити у конфлікт із власною партією

«Джо Байден прийшов на посаду президента, заявивши, що після чотирьох років перебування під керівництвом Дональда Трампа нація вела битву за душу Америки. Враховуючи те, що президент озвучив риторичний заклик до єдності, виникає запитання, яке визначатиме його час перебування на посаді: з ким він битиметься за душу Америки?», - каже аналітик Тед Джонсон.

«Члени його партії наполягають на реформах, які, ймовірно, потребуватимуть рішучих політичних кроків. Республіканці відновили свою законодавчу непоступливість і прагнуть зруйнувати майже кожен крок адміністрації Байдена. Перші шість місяців показали, що Байден не хоче вступати жодну з цих битв. Президент вирішив надати пріоритет двопартійній єдності для поступових прогресивних політичних кроків», - додає Джонсон.

Хоча пакет економічної допомоги став «переможним кроком», падіння популярності вакцинації в Америці та поява нового варіанту коронавірусу свідчать про необхідність сміливих дій. Запекла боротьба партій, політика національної безпеки, масштабна програма розбудови інфраструктури, реформування правоохоронної політики - все це свідчить про те, що в США є багато внутрішніх проблем, вважає аналітик.

«Байдену доведеться вирішити, чи готовий він вступати у суперечку із власною партією в пошуках двопартійності. Крім того, Республіканська партія все ще у полоні трампізму», - каже Джонсон.

«Байдену також доведеться вирішити проблему расової несправедливості в США, виправивши помилки минулого. Зрештою, реальний прогрес у напрямку расової справедливості вимірюватиметься тим, чи зможе Байден усунути расові диспропорції в економічному аспекті», - вважає директор Програми Інституту економічної політики Валері Роулстон Вілсон.

За її словами, адміністрація Байдена повністю не вирішить проблеми, що складалися століттями, але президент повинен продовжувати реалізувати політику, яка сприяє розвитку расової справедливості.

Байдену важливо реалізувати кліматичні цілі вже зараз

«Джо Байден опинився у невигідному становищі, адже двопартійна незгода часто руйнує важливі політичні кроки. Політика Байдена щодо робочих місць не відповідає тому, чого вимагає кліматична криза. Підтримувати «зелений курс» буде не так легко, як очікувалося», - зазначає журналістка Кейт Аронов.

При цьому Байден має у своєму розпорядженні ще низку інструментів, які допоможуть швидко розпочати скорочення викидів. Федеральна корпорація страхування вкладів та Федеральний резерв, які спільно регулюють банківський сектор, можуть підвищити вимоги для установ, які інвестують у викопне паливо, допомагаючи зупинити потік готівки з Уолл-стріт у вугілля, нафту та газ, вважає Аронов.

Читайте також: Адміністрація Байдена працює над створенням «гарячої лінії» з Китаєм – CNN

Майже півроку тому Джо Байден склав присягу президента США і офіційно став 46-м лідером Сполучених Штатів. На церемонії інавгурації Байдена до присяги привів головний суддя Верховного суду Джон Робертс на Західному фронті Капітолію.

Присягу віцепрезидента США прийняла Камала Гарріс, яка стала першою в історії США жінкою на цій посаді.