Дванадцять місяців тому світ збирався зустріти свою першу зиму пандемії COVID-19. У Європі та Америці випадки коронавірусу стрімко зростали, що принесло багато смертей. Низка країн були змушені запровадити суворі локдауни, пише The Economist.
Сьогодні ще немає жодних ознак того, що країни відновлять такі жорсткі карантинні обмеження. Але COVID не зник, для прикладу, у Великій Британії кількість випадків майже така ж висока, як і в січні (хоча рівень смертності дещо зменшився).
Британія значно гірше, ніж її європейські сусіди, стримує поширення коронавірусу, хоча якщо ця хвиля ковіду досягне свого піку перед загостренням сезону грипу, британці можуть бути вдячними.
Частково причиною того, що коронавірус так швидко поширюється у Великій Британії, є те, що уряд послабив карантинні обмеження швидше, ніж в інших країнах, і повільніше проводив вакцинацію, особливо осіб до 18 років.
У вересні Британія почала пропонувати щеплення дітям від 12 до 15 років, Америка робить це з травня. А нічні клуби в країні працювали без обмежень.
Для прикладу, в Італії клуби вимагають пред’являти сертифікати вакцинації, а в Іспанії відвідувачі таких закладів повинні носити маски.
Аналітичний центр YouGov провів опитування серед дорослих у різних країнах, запитавши, чи носять вони маски у місцях великого скупчення людей.
Згідно з опитуванням, протягом 2021 року, навіть коли показники вакцинації зросли, носіння масок залишалося надзвичайно стійким.
У Франції та Італії три чверті людей стверджують, що вони носять маски, а у Великій Британії та Німеччині дві третини респондентів кажуть, що носять маски у місцях великого скупчення людей.
Навіть в Америці, де носіння масок було суперечливим питанням, значна частина респондентів підтримала такий захід безпеки.
Але велика частка невакцинованого населення допомагає поширювати вірус.
Проте, якщо коронавірус не розвине мутації, які зроблять вакцини менш ефективними, бустерні дози допоможуть уникнути катастрофічних наслідків, вважають експерти.
В Америці 14% повністю вакцинованих людей у віці 65 років і старше отримали бустерну дозу. У Великій Британії цей показник становить 25%.
Краща обізнаність про ефективність вакцин може також збільшити рівень вакцинації проти сезонного грипу.
Однак країни не можуть втрачати пильність. Ковід продовжує щодня забирати тисячі життів.
Аналітики The Economist підрахували, що коронавірус спровокував приблизно 170 тисяч смертей у всьому світі за останній тиждень.
Пандемія зараз особливо серйозна в Росії та більшій частині Східної Європи, де вакцинація проводилася повільніше.
Нещодавно Росія зафіксувала понад тисячу смертей від коронавірусу за добу, що є найвищим показником з початку пандемії, хоча офіційна статистика, швидше за все, не оцінює реальні масштаби пандемії, резюмує видання.
Пік захворюваності на коронавірус в Україні припаде на кінець жовтня та триватиме до середини листопада, заявив головний санлікар Ігор Кузін.
Саме на вказаний період в Міністерстві охорони здоров’я очікують найбільші навантаження на медичну систему, а спад варто очікувати лише наприкінці року.
Першим, що у МОЗ радять для запобігання хворобі, - це вакцинуватись.