Туреччина і північ Сирії - сейсмічно активні регіони. Але землетруси, які сколихнули регіон сьогодні, були найбільш руйнівними з 1999 року. Тоді поблизу Стамбулу загинули 18 тисяч людей.
Перші поштовхи магнітудою 7,8 бали за шкалою Ріхтера з’явилися на світанку, їхній епіцентр був поблизу турецького міста Газіантеп. Опівдні вже було відомо про загибель щонайменше 1400 людей, ще тисячі - поранені. Землетрус зніс тисячі будинків в регіоні, який пролягає від турецького середземноморського узбережжя до міста Діярбакир, розташованого за 500 кілометрів.
Про це пише The Economist, додаючи, що більшість загиблих були мешканцями Туреччини. Однак, відомо і про сотні жертв в сусідній Сирії. Про це повідомили представники уряду в Дамаску і рятувальники на підконтрольних опозиційним силам територіях на півночі. Територія, яка постраждала від землетрусу в межах Сирії, поділена між офіційним урядом, повстанцями, а ще частина окупована Туреччиною. Це, без сумніву, зірве рятувальні зусилля. Поштовхи продовжувалися до кінця дня. Геологічна служба США зафіксувала ще один землетрус магнітудою більше 7 балів за кілька десятків кілометрів на північ від першого. Однак, в службі зареєстрували його як окремий землетрус.
На відео, яке транслювали турецькі телеканали, видно ряди складених один на один багатоповерхових будинків в місті Кахраманмараш, розташованого за 70 кілометрів від Газіантепу. В самому ж Газіантепі значна частина старого римського замку, розташованого в центрі міста, обвалилася. Чиновники застерігають жителів не повертатися додому. В Урфі поблизу кордону з Сирією чотириповерхова будівля, яка, здавалося, не постраждала від землетрусу, завалилася через кілька годин. Люди, які опинилися під завалами, за допомогою соціальних мереж почали кликати на допомогу. Дехто з них публікував свої фото під завалами між поверхів.
«Ми з бабусею провели щонайменше 5 годин під завалами. Мені важко дихати і я не відчуваю ніг», - розповів один з мешканців міста.
Через кордон рятувальники благають про допомогу.
«Наші госпіталі перевантажені пацієнтами, які заповнили коридори. Є невідкладна потреба в постачанні засобів для лікування травм і в комплексній реакції на надзвичайну ситуацію», - повідомило «Сирійсько-американське медичне товариство», яке працює на півночі Сирії.
The Economist пише, що рятувальні зусилля будуть підірвані тим фактом, що існує більше однієї Сирії. Частина території на півночі країни окупована Туреччиною. Ідліб, який лишається останнім осередком під контролем сирійської опозиції на північному заході, теж покладається на Туреччину в торгівлі. Уряд в Ідлібі повідомив, що станом на полудень більше 300 людей в регіоні загинули, а ще майже тисяча були поранені. На відео з прикордонного сирійського міста Сармада видно ряд зруйнованих будинків.
Більшість з 3 мільйонів жителів Ідлібу - це переселенці з інших частин Сирії, які переїхали під час війни, вони живуть в імпровізованих будинках. Навіть до землетрусу тут був дефіцит лікарів і лікарень. Останні були знищені систематичними бомбардуваннями Росії і уряду Сирії. Допомога в цю частину країни може потрапити тільки через турецький кордон. Але влада Туреччини вже перевантажена боротьбою з наслідками землетрусу в своїй країні.
Райони, які контролює сирійський режим, теж сильно постраждали, особливо місто Алеппо. Міністерство охорони здоров’я повідомило про загибель щонайменше 370 людей. Уряд в Дамаску вже зіштовхнувся з дефіцитом пального і електроенергії. Національна валюта знецінилася, а доларів немає. Тож у нього мало ресурсів, щоб відповісти на катаклізм. Значна частина Алеппо була зруйнована або пошкоджена під час війни. І відбудова досі не відбулася. Лише минулого місяця 13 жителів міста загинули, тому що їхні домівки обвалилися. І це сталося не через землетрус, а через недбалість уряду. Погані умови життя на підконтрольній режиму частині Сирії, де електропостачання взимку почали вимикати на 22 години щодня, стали джерелом масового невдоволення урядом. Погана реакція на землетрус тільки посилить цю злість.
Пошкодження здаються меншими в північно-східній частині Сирії, яку контролює адміністрація курдів. Туреччина вважає курдів терористами, тому вона не буде надсилати їм допомогу. Будь-яку підтримка в рятувальних роботах і відбудові може надійти або з іракського Курдистану, або від режиму в Дамаску.
Землетрус, який стався поблизу Стамбулу в 1999 році, був розцінений як дзвінок для пробудження в країні. Катастрофа, а також не дуже успішні пошуково-рятувальні роботи викрили модель містобудування з великими недоліками, корупційні практики в будівництві, а також відсутність підготовки до таких подій. Президент Раджеп Таїп Ердоган і його партія керують країною з 2002 року. За цей час система реагування на катастрофи покращилася. Більше трьох мільйонів житлових будинків були відремонтовані і укріплені в рамках реконструкції міст.
Однак, якість забудови лишається великою проблемою в Туреччині. Багатоквартирні будинки, збудовані з дешевих матеріалів або з порушеннями будівельних норм, продовжують переповнювати турецькі міста. Амністія незаконної забудови, яку провів уряд Ердогана, щоб схилити на свій бік виборців у 2018 році, не покращила ситуацію. Тоді було подано майже 9 мільйонів заявок. Голова палати цивільних інженерів Туреччини Кемаль Гокче в коментарі Reuters сказав, що амністія може перетворити турецькі міста на «цвинтарі», якщо станеться землетрус. Його слова тепер здаються пророчими.