UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тепла зима б’є температурні рекорди в Європі

Кліматологи б'ють на сполох, уряди радіють економії ресурсів.

Рекордно високі зимові температури фіксуються у новому році в частині Європи. Це спонукає екоактивістів виступати за більш активні дії, спрямовані на протидію зміні клімату і, водночас, дає впевненість урядам у здатності пройти зимовий період в умовах газової кризи, повідомляє Reuters.

За останні дні було побито температурні рекорди у багатьох країнах: від Швейцарії до Польщі та Угорщини. В Будапешті зареєстрували найтепліший Різдвяний вечір, а 1 січня температура піднялася до 18,9 градусів за Цельсієм.

У Франції, де ніч з 30 на 31 грудня була найтеплішою з початку вимірювань, температура піднялася майже до 25 градусів на південному заході. Зазвичай гамірні європейські гірськолижні курорти залишилися безлюдними через відсутність снігу.

На горі Яхорина над боснійською столицею Сараєво, яка приймала зимові Олімпійські ігри 1984 року, замість найзавантаженіших тижнів у сезоні підйомники безживно висять над трав’янистими схилами, а відвідувачів в ресторанах — одиниці. 

Заплановані на 7-8 січня змагання зі стрибків з трампліна в Закопане було скасовано.

Метеорологічна служба Німеччини, де було зафіксовано температуру вище 20 градусів за Цельсієм, повідомила, що такого м’якого температурного періоду в країні не спостерігалося з початку вимірювань у 1881 році.

Чеське телебачення повідомило, що в приватних садках починають цвісти деякі дерева, а швейцарський офіс метеорології та кліматології попередив людей, які страждають на алергію, щодо пилку ліщини, яка вже зацвіла.

В аеропорту Більбао в іспанській країні Басків температура сягнула 25,1 градуса. Люди ніжилися на сонці, сидячи біля музею Гуггенхайма в Більбао, або гуляючи вздовж річки Нервіон.

«Тут завжди багато дощів, дуже холодно, і хоча зараз січень, але таке враження, що літо», — сказав 81-річний житель Більбао Еусебіо Фольгейра.

«Це ніби гарна погода для їзди на велосипеді, але ми знаємо, що планета горить. Тож ми насолоджуємося цим, але водночас ми боїмося», — говорить французька туристка Джоана Хост.

Вчені ще не проаналізували, як саме зміна клімату вплинула на цьогорічні високі температури, але січнева тепла погода вписується в довгострокову тенденцію підвищення температури через спричинені людиною кліматичні зміни.

«Зими в Європі стають теплішими внаслідок підвищення глобальних температур», — говорить Фрея Вамборг, кліматолог Служби зміни клімату Copernicus Європейського Союзу.

Підвищення температури також може призвести до того, що рослини почнуть вегетувати раніше, або до раннього виходу тварин зі сплячки, що зробить їх вразливими під час пізнішого різкого похолодання.

Робер Вотард, директор французького Інституту П’єра-Симона Лапласа, сказав, що температура фіксувалась на максимальному рівні з 30 грудня по 2 січня, однак це ще не кінець.

Французьке національне погодне агентство Meteo France пояснює аномальні температури масою теплого повітря, що рухається до Європи з субтропічних зон.

Карстен Смід, експерт з питань клімату Грінпіс Німеччини, вважає, що хоча деякі наслідки зміни клімату вже неминучі, необхідно вжити термінових заходів, аби запобігти ще більш різкому глобальному потеплінню.

«Те, що зараз відбувається — це саме те, про що кліматологи попереджали нас 10-20 років тому, і зараз цьому вже неможливо запобігти», — говорить Смід.

Незвичайно помірні температури дають певне короткострокове полегшення європейським урядам, які намагалися забезпечити дефіцитні запаси газу та стримувати різке зростання цін після того, як Росія скоротила поставки палива до Європи.

Європейські уряди заявили, що ця енергетична криза повинна прискорити їх перехід від викопного палива до чистої енергії, однак у короткостроковій перспективі різке падіння поставок російського палива змусило їх шукати додатковий газ з інших джерел.

Попит на газ для опалення в багатьох країнах впав через помірну погоду, що сприяло зниженню цін.

Читайте також: Експерти побоюються, що газова криза може повторитися взимку 2023 року – Bloomberg

4 січня ціна на газ торгувалась на рівні 70,25 євро за мегават-годину, що є найнижчим рівнем з лютого 2022 року, коли Росія вторглася в Україну.

Водночас, у звіті Eurointelligence міститься застереження, що ця ситуація не повинна приспати пильність урядів, а енергетична криза в Європі триває.

«Хоча це дасть урядам більше простору для фінансового перепочинку в першій половині цього року, вирішення енергетичних проблем Європи потребуватиме узгоджених дій протягом кількох років», – йдеться у повідомленні. 

Читайте також: Льодовики Гренландії тануть у 100 разів швидше, ніж вважалося

Як повідомлялось, у перший день 2023 року в Києві та інших українських містах зафіксували новий температурний рекорд.

Новий рік українці зустріли з плюсовою температурою та без снігу, але на Різдво, за прогнозами синоптиків, на нас очікує значне похолодання.

Раніше директор Укргідрометцентру Микола Кульбіда розповів, як глобальне потепління може вплинути на Україну.