Організація Об'єднаних Націй (ООН) попросила близько 3300 своїх співробітників з Афганістану не виходити на роботу протягом наступних двох днів після того, як у вівторок влада Талібану повідомила про заборону на роботу афганських жінок у всесвітній організації. ООН хоче спочатку розібратися у цій ситуації. Про це повідомляє Reuters.
Представники ООН в Афганістані "отримали повідомлення про наказ де-факто влади, який забороняє жінкам, національним співробітницям ООН, працювати". Про це заявив речник ООН Стефан Дюжаррік журналістам у Нью-Йорку. За його словами, ООН вивчає наслідки і в середу зустрінеться з представниками Міністерства закордонних справ Афганістану в Кабулі, щоб отримати подальші роз'яснення.
Наразі, зазначають, близько 400 афганських жінок працюють в ООН.
Два джерела в ООН повідомили агентству Reuters, що занепокоєння з приводу дотримання законів змусило організацію попросити всіх співробітників – і чоловіків, і жінок – не приходити на роботу протягом 48 годин. П'ятниця і субота в Афганістані зазвичай є вихідними днями, а це означає, що співробітники ООН повернуться не раніше неділі.
Місія ООН в Афганістані (МООНСА) раніше у вівторок висловила стурбованість тим, що співробітниці у східній провінції Нангархар не виходять на роботу.
"У Джелалабаді (столиці провінції Нангархар) було зроблено набагато більш офіційне повідомлення. Через різні канали нам повідомили, що це стосується всієї країни", – каже Дюжаррік, додавши, що не було жодних письмових повідомлень.
"Жінки-співробітниці необхідні ООН для надання життєво важливої допомоги", – сказав він, додавши, що гуманітарної допомоги потребують близько 23 мільйонів людей – понад половина населення Афганістану.
Міністерство інформації Афганістану не відразу відповіли на запити про коментарі.
Скорочення фінансування?
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш засудив запровадження заборони в Нангархарі у своєму Twitter: "Якщо цей захід не буде скасовано, це неминуче підірве нашу здатність надавати життєво важливу допомогу людям, які її потребують".
Талібан, який захопив владу після того, як американські війська вийшли з Афганістану після 20 років війни, заявляє, що поважає права жінок відповідно до свого суворого тлумачення ісламського права.
Після повалення підтримуваного Заходом уряду в Кабулі таліби посилили контроль над доступом жінок до суспільного життя, в тому числі заборонили жінкам вступати до університетів і закрили більшість середніх шкіл для дівчат. У грудні влада талібів заборонила працювати більшості співробітниць гуманітарних організацій, що, за словами гуманітарних працівників, ускладнило доступ до жінок, які цього потребують, і може призвести до того, що донори призупинять фінансування.
Обмеження спочатку не поширювалися на ООН та деякі інші міжнародні організації. У січні заступниця Генерального секретаря ООН Аміна Мохаммед висловила занепокоєння, що влада може запровадити наступні обмеження для афганських жінок, які працюють у міжнародних організаціях.
Заборона на роботу афганських жінок в ООН може створити серйозні проблеми для продовження операцій ООН в Афганістані. Статут ООН передбачає, що не повинно бути жодних обмежень щодо права чоловіків і жінок працювати в ООН.
Представники гуманітарних організацій також відзначають ризик того, що країни-донори скоротять фінансування через розчарування обмеженнями щодо жінок у міру того, як інші міжнародні кризи будуть набирати силу.
ООН звернулася з найбільшим в історії закликом про допомогу країні, попросивши $4,6 мільярда у 2023 році для надання допомоги Афганістану. Наразі він профінансований менш ніж на 5%.