UA / RU
Підтримати ZN.ua

Свобода ЗМІ в Україні під загрозою. Єрмак є винуватцем — National Interest

Така тенденція не повинна закріпитися в Україні.

Президент України Володимир Зеленський зустрінеться з американським лідером Джо Байденом у Вашингтоні. Зеленський виступає за посилення американсько-українського партнерства. Однак свобода преси в Києві знаходиться під загрозою. Керівник Офісу Президента Зеленського Андрій Єрмак міг використовувати Службу безпеки України для цензури ЗМІ, які його критикують, пише один з лідерів партії «Демократична Сокира» Антон Швець для The National Interest.

«Я знаю це, тому що Єрмак особисто «атакував» нашу газету. Я один з п’яти лідерів партії «Демократична Сокира». У країні, де мають вплив олігархи та корумповані чиновники, ми хотіли підтримати ліберальний політичний рух, тому створили партію у 2018 році. Ми відносно невеликий проект, але вже стали об’єктом політичної цензури», - пише Антон Швець.

«Ми ніколи не боялися критикувати найвпливовіших українських магнатів, зокрема Ігоря Коломойського, Дмитра Фірташа та Ріната Ахметова. Ми провели багато розслідувань щодо їхньої діяльності, а також «темних вчинків» голови Нацбанку України Кирила Шевченка та зв’язків з Росією українського депутата Андрія Деркача. В Україні не важко розпочати розслідування, але важко поширювати історію. Олігархи контролюють найвпливовіші ЗМІ. Тому ми вдалися до соціальних мереж, зокрема Facebook, а також до старих методів, таких як друкарський верстат», - додає Швець.

«Цього року ми почали видавати газету «Правдоруб». Це наш головний ЗМІ і фактично єдиний спосіб охопити масову аудиторію. Наша газета критикувала не лише олігархів, але й політику Офісу Президента України. Але Офіс Президента завдав удару у відповідь», - пише Антон Швець.

«Відповідно до законів України, керівник Офісу Президента є не більше ніж «секретарем». Його робота полягає в контролі протоколу Офісу та оформленні документів. Це не політична позиція. Так було за часів попередніх українських президентів, але Зеленський змінив ситуацію. Він зробив Андрія Єрмака не тільки керівником свого офісу, але й фактичним віце-президентом. Наприклад, Єрмак супроводжує Зеленського під час більшості його закордонних візитів та веде переговори з іноземними політиками. Він також має остаточне слово у кожному значному призначенні в українській гілці виконавчої влади», - йдеться у статті National Interest.

«Наша газета критикувала його. Він був архітектором ініціатив щодо деескалації, які стали односторонніми та призвели до погіршення українських позицій у Донбасі. Наші джерела підтверджують, що він причетний до підриву запланованої операції, спрямованої на арешт бійців угруповання «Вагнер», - вважає Швець.

«Місяць тому друкарня, з якою ми співпрацювали, відмовилася друкувати п’ятий номер нашої газети, у якому були статті про справу вагнерівців та корупцію в Національному банку України. Неофіційно у друкарні нам повідомили, що вони отримали погрози від Служби безпеки України. Друкарня постала перед вибором: вони припинять працювати з нами або ж СБУ паралізує їхній бізнес. Вони раціонально вибрали перший варіант. Ситуація ще більше загострилася: кожна друкарня, з якою ми намагалися зв’язатися, відмовлялася від співпраці з тим же поясненням або без жодних пояснень. Це дуже незвично для України. Навіть за часів колишніх президентів Леоніда Кучми та Віктора Януковича, тиск СБУ на невеликі позапарламентські партії не був настільки значним. Про це нам розповіли кілька власників друкарні», - додає Швець.

«Протягом останніх двох років Служба безпеки України використовувала свій вплив для протидії засобам масової інформації, які поширюють російську пропаганду та фейкові новини. Але ми - класичний ліберальний рух. Враховуючи, що нинішній голова СБУ Іван Баканов - друг Зеленського та Єрмака, ми можемо лише припустити, що тиск СБУ, з яким ми зіштовхнулися, є результатом нашої критики на адресу Єрмака», - вважає Швець.

«Ми знайдемо спосіб друкувати нашу газету, але не хочемо, щоб така практика закріпилася в Україні. Оскільки Вашингтон готується зустріти президента України, США повинні враховувати те, що свобода преси в Україні може бути під загрозою», - зазначається у статті.

Читайте також: Під час пандемії коронавірусу значно постраждала свобода слова — The Washington Post

Україна другий рік поспіль входить до першої сотні країн «Індексу свободи преси», проте знаходиться на межі вильоту із неї. Наразі Україна посідає 97-му сходинку. Це на одиницю гірше, ніж минулого року. При цьому Україна покращила свою минулорічну оцінку на 0,44 бали. Індекс країни за 2020 рік – 32,52. Про це йдеться у звіті організації «Репортери без кордонів».