UA / RU
Підтримати ZN.ua

Світовий банк відмовився допомагати Молдові через корупцію у банківській сфері

СБ відмовляється перераховувати кошти в бюджет Молдови через "парадні двері" до тих пір, поки залишається ризик того, що гроші можуть бути виведені через банки через "чорний хід".

Світовий банк прогнозує падіння ВВП Молдови в 2015 році на 2% проти зростання на 2,6% в 2014 році. При цьому СБ не має наміру виділяти кошти на підтримку бюджету країни (було передбачено на цей рік $ 45 млн), поки не буде вирішена проблема корупції у банківській сфері.

Як зазначив глава постійного представництва СБ в Молдові Алекс Кремер, кошти, передбачені на підтримку держбюджету, не можуть бути виділені на тлі розслідування резонансної справи про виведення з трьох місцевих банків (Banca de Economii, Banca Sociala і Unibank) $ 1 млрд, виявив численні факти корупції у банківській сфері.

"СБ не може здійснити такий великий платіж в бюджет до тих пір, поки ми не побачимо рішучих заходів щодо врегулювання проблем у банківському секторі. Було б нелогічно і безвідповідально з боку СБ направити гроші наших акціонерів в бюджет через парадні двері", поки існує ризик того, що ще більш великі суми державних коштів витечуть через "чорний хід" внаслідок шахрайства і корупції в банківському секторі. СБ дотримується такої позиції з того моменту, як на початку 2014 року позначилися проблеми в банківському секторі Молдові", - написав Кремер.

"Для захисту вкладників від шахрайства в банківському секторі уряд повинен буде випустити державні облігації, а витрати на виплату відсотків по цих облігаціях ще не закладені в бюджет Молдови на 2015 рік. Отже, бюджет не готовий до отримання ресурсів СБ", - наголошується в статті.

СБ рекомендує владі ліквідувати ці три банки - Banca de Economii, Banca Sociala і Unibank, що відчувають серйозні фінансові труднощі.

"Будь-яка спроба націоналізувати і рекапіталізувати Banca de Economii не тільки призведе до збільшення прямих витрат бюджету, але і знову створить ризик того, що грошові кошти платників податків будуть використані для покриття прихованих збитків і потенційних майбутніх збитків", - вважає Кремер.

Влада Молдови розслідують понад 10 кримінальних справ за фактом виведення з Banca de Economii, Banca Sociala і Unibank коштів у розмірі $ 1 млрд. В шахрайстві з кредитами банків підозрюється їх акціонер, один з найбагатших людей Молдови Ілан Шор. У травні бізнесмен був поміщений під домашній арешт, проте потім запобіжний захід йому була змінена на судовий контроль у зв'язку з його ресгистрацией кандидатом у мери на місцевих виборах у Молдові. У червні Шор був обраний мером міста Оргеева, що, однак, не звільняє бізнесмена від кримінальної відповідальності у разі визнання його провини судом.

У 2014 році в одному з інтерв'ю Шор говорив, що він управляє активами, що оцінюються в $ 500 млн у кількох країнах - Молдові, Росії, Киргизстані та Ізраїлі.