Пандемія COVID-19 застала людство зненацька, але світу пощастило, бо він вже мав інструменти для боротьби з невідомим вірусом. Однак, після появи нового потенційного вірусу, людству може пощастити менше. Саме тому, до нової пандемії варто готуватися вже зараз, розробивши шляхи покращення шансів на боротьбу з наступним спалахом невідомої хвороби, пише The Washington Post.
COVID-19 майже ідентичний коронавірусу ГРВІ, який охопив Гонконг у 2003 році, і подібний до пов'язаного з ним вірусу MERS з 2012 року. Як результат, вчені вже знали, ще до початку пандемії, як зробити хорошу вакцину проти ГРВІ та що для її створення була потрібна конкретна частина генетичної інформації вірусу. Коли в січні минулого року була опублікована генетична інформація нового вірусу, на розробку формули вакцини пішло лише 48 годин. Місяці після цього були в основному присвячені виробництву та тестуванню кандидатів у вакцини.
Боротися з наступним невідомим вірусом може бути не так просто, а ймовірність його появи є досить високою. Кажани та інші види часто тасують гени коронавірусу, що може призвести до подальших мутацій та переходу патогенів до людини.
Попри те, що наступний вірус може бути набагато смертельнішим, люди навряд чи знову захочуть пережити раунд жорстких карантинних обмежень. Саме тому потрібно практикувати розробку вакцин для нових коронавірусів.
Потрібно багато інвестицій у технологію розробки вакцин, що швидко адаптується до мутацій, як дві вакцини на основі РНК, випущені Pfizer та Moderna. Ці вакцини настільки швидко досягли успіху, адже їм вдалося замінити останню загрозу на поточну, що значно полегшило їх розробку порівняно з традиційними вакцинами.
Вакцини також можуть бути розроблені для чотирьох інших відомих ендемічних коронавірусів - і навіть проти грипу та інших вірусних штамів, що спричиняють сезонні захворювання органів дихання у мільйонів людей.
Початок цієї роботи найближчим часом особливо важливий, оскільки нещодавно розроблені вакцини проти коронавірусу можуть зіштовхнутися з проблемами на тлі поточних мутацій коронавірусу.
До того ж, існує загроза смертельної пандемії грипу, подібна до тієї, що розійшлася по всьому світу в 1918 році, внаслідок чого загинули десятки мільйонів людей. П'ятнадцять років тому планувальники охорони здоров'я закликали до всебічної підготовки до пандемій грипу. Існують стратегії РНК для швидкої розробки вакцин проти грипу та інших вірусів, але зараз необхідно залучити більше інвестицій у дослідження.
Технологія антивірусної платформи для майбутніх пандемій коштуватиме близько 3 мільярдів доларів на рік на основні дослідження вакцин. Такі інвестиції можна вважати витратами на біологічну оборону. Люди повинні діяти вже зараз, а не чекати критичної межі, резюмує видання.