Пандемія нового коронавірусу COVID-19 серйозно підірве світову систему безпеки, і Австралія повинна бути готовою до такого сценарію, заявив австралійський прем'єр, розповідаючи про плани уряду витратити на оборону 186 мільярдів доларів за декаду.
Прем'єр Скотт Моррісон в середу сказав, що світ після пандемії нового коронавірусу стане біднішим, небезпечнішим та безладнішим.
Він нагадав про транскордонний конфлікт Китаю з Індією, територіальні проблеми в Південно-Китайському морі та нестримне протистояння Китаю й США.
Моррісон назвав відносини між Китаєм і США «складними», поки дві найбільші економіки світу б'ються за політичне, економічне і технологічне домінування. Однак при цьому він додав, що США як і раніше залишаються основою австралійської політики безпеки.
За даними Associated Press, Австралія планує розробку, випробування високошвидкісних ракет дальнього радіуса, в тому числі й гіперзвукових. Моррісон розповів про плани посилити можливості морських дій. Уряд сподівається отримати протикорабельну зброю дальнього радіуса, купити далекобійну реактивну артилерію і ракетні комплекси. В США можуть купити протикорабельних ракет на $800 млн.
Країна вже витрачає мільярд доларів на кібербезпеку через зростальну напругу з Китаєм, яка може привести до ще однієї торгової війни. Австралія знову розкритикувала КНР в репресіях проти мусульманської меншини, уйгурів.
Два тижні тому міністри оборони розвідувального альянсу "П'ять очей", куди входять Австралія, Канада, Нова Зеландія, Велика Британія і США, заявили про прихильність збереження і захисту світового порядку. Вони посилять співпрацю в обороні.
Міністри визнали роль регіональних партнерів і інститутів у формуванні глобального і по всьому Індо-Тихоокеанському регіону стабільного і безпечного, економічно стійкої спільноти, в якій дотримуються суверенні права всіх держав.
Ще в травні про розширення "Великої сімки" коштом всіх "П'яти очей" говорили представники адміністрації США.
У Білому домі кажуть, що Трамп хоче покликати на саміт у Вашингтоні традиційних союзників, серед яких Австралія, Корея та Індія. Поговорити про майбутнє Китаю. Британія запропонувала перетворити G7 в D10 (десять ключових демократій). До «Сімці» потрібно додати лише ж три демократії, зазначені вище.
Детальніше про те, чи відновиться "Велика вісімка" з участю Росії, читайте в статті Олексія Їжака "Російські вісімки на полях історії для ZN.UA.