Ліз Трасс закликатиме Захід посилити підтримку Тайваню перед обличчям китайської агресії під час візиту на самоврядний острів, це перший візит колишнього британського прем’єр-міністра за майже три десятиліття, – пише Bloomberg.
«Це абсолютно безвідповідально для європейських країн умивати руки щодо Тайваню», – скаже Трасс у своїй промові в середу в Тайбеї, попереджаючи про нещодавнє нарощування військової сили Китаю. «Єдиний вибір, який у нас є, це чи ми заспокоїмося та пристосуємося, чи вживемо заходів для запобігання конфлікту».
Це лише останнє втручання Трасс у справу Китаю після того, як вона залишила Даунінг-стріт, 10 у жовтні після катастрофічного та рекордного за коротким терміном 49-денного прем’єрства, яке сколихнуло фінансовий ринок і спровокувало політичні потрясіння.
Її агресивна позиція щодо Пекіна суперечить спробам її наступника Ріші Сунака відновити зв'язки з другою за величиною економікою світу, а її візит на Тайвань викликав критику з боку членів його правлячої Консервативної партії.
Недавній огляд британської політики безпеки не назвав Китай стратегічною загрозою, але це розчарувало тих торі, які кажуть, що взаємодія Британії з Пекіном зазнала невдачі — фракцію, до якої входить Трасс. У Тайбеї вона вимагатиме внесення змін до огляду, щоб «чітко вказати, що Китай є загрозою».
Ці коментарі прозвучали в незручний момент для Сунака, який протягом останніх тижнів стикався з постійною критикою, особливо з боку правих торі. Цього місяця партія втратила понад 1000 місць на місцевих виборах і відстає від опозиційної Лейбористської партії з двозначним відривом у національних опитуваннях. Прем'єр-міністр їде на саміт Великої семи в Хіросіму, Японія, у середу.
«На Заході все ще занадто багато тих, хто намагається чіплятися за ідею, що ми можемо співпрацювати з Китаєм у таких питаннях, як зміна клімату, ніби в цьому немає нічого поганого; що існують серйозніші проблеми, ніж глобальне домінування Китаю», – скаже Трасс дослідницькому центру Prospect Foundation, згідно з її офісом. «Ми знаємо, що відбувається з навколишнім середовищем або здоров’ям світу за тоталітарних режимів, які не говорять правду. Ви не можете повірити жодному їхньому слову».
Тайвань може стати новою гарячою точкою на геополітичній мапі світу
Тайвань зазвичай вітає візити закордонних політичних і ділових делегацій на тлі зростаючих побоювань, що острів може стати гарячою точкою, оскільки зв’язки між Китаєм і США погіршуються. Візит тодішнього спікера Палати представників США Ненсі Пелосі в серпні викликав гнів офіційних осіб Пекіна, які у відповідь наказали провести безпрецедентну серію військових навчань навколо острова.
Очікується, що Трасс зустрінеться з високопоставленими членами уряду Тайваню. «Мій візит цього тижня дає мені змогу безпосередньо повідомити про солідарність британського народу з народом Тайваню», — скаже Трасс. «Це стійкий докір тоталітаризму».