UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд у справі MH17: Обвинуваченим не вдалося сховатися від викликів до суду

Гиркин, Дубинський і Харченко безуспішно намагалися зробити вигляд, що їх не повідомили про судове засідання.

Російські влади за запитом Нідерландів вручили повістку на суд тільки одному з чотирьох обвинувачених у справі про катастрофу "Боїнга" рейсу MH17, збитого російським ЗРК "Бук" у небі над Донбасом влітку 2014 року. Проте Об'єднана слідча група впевнилися в тому, що росіяни Сергій Дубинський, Ігор Гіркін, Олег Пулатов і громадянин України Леонід Харченко належним чином повідомлені про час і місце засідання, а також про висунуті їм звинувачення. Про це повідомив суддя Стейнхаюс у перший день судових слухань у Схіпхолі в понеділок, 9 березня, передає "Європейська правда".

Викликати до суду за офіційними каналами вдалося лише Олега Пулатова. 23 січня російська сторона підтвердила, що той з'явився до суду в Ульяновську, де йому вручили повістку. Російського відставного військового представляє в суді команда адвокатів.

Дубинському і Гіркіну виклики були відправлені за місцем прописки, але на засідання вони не з'явилися. Харченку письмове повідомлення не відправляли, так як він зареєстрований в тимчасово окупованому Донецьку. Однак ЈІТпроконтролировала, що всі троє були повідомлені через соцмережі і месенджери.

Відставникові ГРУ Генштабу РФ Дубинскому відправили повідомлення у WhatsApp, Skype, Facebook і електронною поштою. І-мейл і повідомлення в WhatsApp позначені як прочитані.

З Дубинським також зв'язалися телефоном. Чоловік, який взяв слухавку, заявив, що це не він, і перервав розмову. Однак експерти порівняли його голос із записами розмов Дубинського та підтвердили його особу.

Харченку також відправляли повідомлення в різні соціальні мережі. "Дістати" бойовика вдалося через російську мережу "ВКонтакте": 19 липня він відкрив повідомлення з IP-адреси в Донецьку, а наступного дня видалив свій аккаунт.

Запити, надіслані Гіркіну у Ѕкуре і на E-mail, залишилися без відповіді. А за адресою його реєстрації в Москві проживає літня жінка.

Проте сам Гіркін підтвердив, що знає про суд: в коментарі російському "Інтерфаксу" він заявив, що нібито не причетний до катастрофи MH17 і не визнає юрисдикцію нідерландського суду.

Прокуратура Нідерландів вважає, що цього достатньо, щоб вважати всіх обвинувачених повідомленими і судити їх заочно.

Суд у справі MH17 почався в нідерландському Схіпхолі 9 березня. Детальніше про процес в статті Володимира Кравченка "Заради справедливості" для ZN.UA.

Читайте також: Після суду у справі боїнгу "MH17" Росія не зможе виправдати себе в ООН - експерт

17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області було збито "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам - Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – 298 людей, включаючи 80 дітей. Літак був збитий ракетою ЗРК БУК 53-ї зенітної ракетної бригади ППО Збройних сил РФ, що дислокується в Курську.

У червні 2019 року JIT назвала імена чотирьох обвинувачених: це росіяни Сергій Дубинський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Крот"). Ще одним підозрюваним став колишній бойовик "ДНР" Володимир Цемах, якого Україна видала Росії в рамках обміну.

СБУ оголосила підозру фігурантам справи в скоєнні терористичного акту з людськими жертвами.

За п'ять років розслідування трагедії MH17 було встановлено точний час і маршрут переміщення зенітного ракетного комплексу "Бук" з РФ в Україну і назад, час і місце запуску ракети, якою збили авіалайнер, і дані понад 150 причетних до транспортування комплексу осіб.

Проте РФ досі заперечує свою причетність до злочину.