UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд у Білорусі позбавив волі на 10 років нобелівського лауреата Біляцького

Правозахисну організацію Біляцького спочатку «ліквідували», а потім арештували її очільника за несплату податків.  

Верховний суд Білорусі позбавив волі на 10 років правозахисника Олеся Біляцького, якому в 2022 році присудили Нобелівську премію миру (разом з ним премію розділили російський правозахисний центр "Меморіал" та українська організація "Центр громадянських свобод").

Вирок Біляцький отримав разом зі своїми колегами-правозахисниками: Валентином Стефановичем (9 років позбавлення волі), Володимиром Лабковичем (7 років) та Дмитром Соловйовим, якого не було в залі суду (8 років) 

Біляцький очолював правозахисний центр "Весна", який у 2003 році був ліквідований Верховним судом Білорусі. Після “ліквідації” організація працювала далі, і, за версією прокуратури, з 2013 до 2020 року Біляцький, Стефанович, Лабкович, Соловйов та "інші невстановлені особи" заробили 879 887 білоруських рублів (приблизно $350 тис. за поточним курсом), але не сплатили податки, за що їх і засудили. 

Читайте також: Російських військових з Білорусі перекидають на окуповану Луганщину

14 липня 2021 року Біляцького, Стефановича та Лабковича арештували  після обшуків у правозахисних і недержавних організаціях Білорусі. У той день понад  10 українських правозахисних організацій звернулися з вимогою до Офісу президента України, Ради національної безпеки та оборони та Міністерства закордонних справ обмежити дипломатичні та економічні зв’язки Києва з офіційним Мінськом у зв’язку з черговою хвилею обшуків та арештів правозахисників і журналістів у Білорусі, а також через небезпечний розвиток політики Алєксандра Лукашенка щодо окупованих територій Криму і Донбасу.