UA / RU
Підтримати ZN.ua

Столтенберг: Світ стає більш нестабільним, повернення до ситуації, яка була до 2014 року неможливе

"Маємо адаптуватися до цього на тривалий час".

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час виступу на промисловому форумі Альянсу заявив, що союзники мають адаптуватися до більш нестабільного світу і наголосив на важливості збільшення оборонних витрат. Про це повідомляє Укрінформ.

"Коли ця війна завершиться, не буде повернення до ситуації, що була до цього. Ми постанемо перед більш агресивною Росією, більш активним Китаєм та більш нестабільним світом, тож маємо адаптуватися до цього на тривалий час", – зауважив Столтенберг.

За його словами, від часу окупації Криму та вторгнення Росії на схід України у 2014 році союзники по НАТО здійснили найбільше посилення колективної оборони з часів Холодної війни.

Читайте також: Атака на критично важливу інфраструктуру НАТО передбачатиме відповідь — Столтенберг 

Зазначається, що європейські союзники й Канада протягом 9 років збільшують оборонні видатки. Глава НАТО відзвітував, що оборонний бюджет НАТО збільшився на 450 мільярдів доларів в абсолютних показниках. Цьогоріч зростання оборонних витрат сягнуло рекордного показника 8,3 відсотка порівняно з попереднім роком.

Керманич НАТО нагадав, під час Вільнюського саміту у липні союзники погодилися збільшити оборонні витрати до щонайменше 2 відсотків від ВВП. Столтенберг вважає, що це досяжна мета, при тому що до 2014 року країни-члени Альянсу витрачали в середньому до 1,5 відсотка ВВП на оборону, а за часів Холодної війни цей показник становив не менше 3 відсотків від ВВП.

За його словами,  у Вільнюсі союзники погодили новий план оборонного виробництва, щоб гармонізувати попит і виробничі спроможності, зокрема з випуску великої кількості боєприпасів.

Глава Альянсу наголосив на необхідності уникати підвищення цін на оборонну продукцію до неприйнятного рівня. Він підкреслив, що питання прибутку, інвестицій та їх повернення є більш регульованими у сфері оборонного виробництва порівняно з іншими галузями економіки. Проте це не має відлякувати інвесторів, адже це означатиме, що держави-союзники підриватимуть власну безпеку.

"Виклик полягає в тому, що промисловість має адаптуватися до ситуації, коли в умовах миру попит є відносно невеликим, водночас він різко зростає в умовах кризи, що потребує значного збільшення обсягів виробництва, як це відбулося після початку російської війни проти України. Є два шляхи для розв'язання цієї проблеми – мати величезні запаси зброї або ж спроможності для швидкого нарощування виробництва... Така резервна спроможність має реальну ціну для суспільства", – додав він.

Читайте також: Столтенберг прокоментував вплив ескалації в Ізраїлі на підтримку України

Нагадаємо, очільник Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг, під час пресконференції з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном заявляв, що війна Російської Федерації проти України виснажила запаси НАТО і закликав нарошувати виробництво.