UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стали відомі подробиці угоди щодо ядерної програми Ірану – Reuters

Підписання фінальної версії угоди з Тегераном очікується сьогодні.

Іран і "шістка" міжнародних посередників (Великобританія, Німеччина, Китай, Франція, Росія, США) досягли угоди про те, що інспектори ООН отримають доступ до всіх іранських об'єктах, в тому числі й військових, де потенційно може вестися розробка ядерної зброї, передає з посиланням на дипломатичне джерело Reuters.

За словами джерела, у разі укладення угоди з Тегераном резолюція Ради безпеки ООН буде прийнята в цьому місяці, а обмеження іранської ядерної програми і зняття санкція з Ірану очікується в першій половині 2016 року.

Reuters підкреслює, що інформація його джерела має попередній характер, і деякі деталі операції з Іраном можуть бути змінені при офіційному підписанні угоди.

Читайте також: Нафта дешевшає в очікуванні угоди щодо ядерної програми Ірану

Раніше ЗМІ писали, що угода щодо ядерної програми Ірану готовий на 98%. Незадовго до цього також повідомлялося, що Іран і "шістка" узгодили основні положення підсумкового угоди.Підсумкова угода налічує близько 80 сторінок.

ЗМІ також повідомляли, що шістка міжнародних посередників розробила механізм зняття з Тегерана міжнародних санкцій та їх повернення в разі недотримання з його боку взятих на себе зобов'язань. В день укладання угоди з Іраном щодо нього вводять так званий режим зняття санкцій, тобто резолюція Радбезу ООН знімає міжнародні обмежувальні заходи проти Тегерана.

Однак цей режим необхідно буде регулярно продовжувати - і якщо хтось з постійних членів Радбезу ООН вважає, що Іран не дотримується домовленостей, то він зможе застосувати право вето і заблокувати продовження.

Основні розбіжності сторін в рамках можливої угоди залишаються з-за блокування з боку Ірану допуску іноземних місій для інспекції військових ядерних об'єктів. Так, минулого тижня парламент Іранусхвалив закон про заборону доступу інспекції на військові об'єкти.

Також повідомлялося, що верховний лідер Ірану нівелює попередні досягнення в ядерних переговорах. У своєму виступі в прямому ефірі державного телебачення верховний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї зажадав, щоб санкції з Тегерана бути зняті, перш ніж країна покаже частину своєї ядерної інфраструктури і, перш ніж міжнародні інспектори перевірять виконання нею зобов'язань.

Алі Хаменеї раніше виключив можливість проведення міжнародної інспекції військових об'єктів Ірану, і виступив проти надання доступу до ядерних об'єктів вченим.

Детальніше про переговори з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іранський X-фактор.