UA / RU
Підтримати ZN.ua

США заявили, що оборонний пакт із Саудівською Аравією неможливий без домовленостей з Ізраїлем

Необхідна тристороння згода.

Радник з питань національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що адміністрація американського лідера Джо Байдена не підпише оборонну угоду з Саудівською Аравією, якщо королівство та Ізраїль не погодяться нормалізувати відносини, наполягаючи на тому, що “не можна відокремити одну частину від іншої”.

Читайте також: Підготовка до служби в Ізраїлі. Докладно про те, який досвід варто перейняти Україні

В інтерв'ю FT Салліван відкинув нещодавні припущення про те, що розглядається можливість укладення двосторонньої угоди між США і королівством, навіть якщо Ізраїль відмовиться йти на поступки палестинцям.

Адміністрація Байдена просуває тристоронню угоду, щоб заохотити Ер-Ріяд до встановлення дипломатичних відносин з Ізраїлем у межах планів забезпечення сталого миру на Близькому Сході після того, як атака ХАМАС 7 жовтня минулого року спровокувала майже семимісячну війну в Секторі Гази. 

Але прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу неодноразово відкидав будь-які кроки вирішення затяжного ізраїльсько-палестинського конфлікту за принципом двох держав.

"Інтегроване бачення - це двостороннє порозуміння між США і Саудівською Аравією в поєднанні з нормалізацією відносин між Ізраїлем і Саудівською Аравією, в поєднанні зі значущими кроками з боку палестинського народу. Все це має бути об'єднано. Не можна відокремлювати одну частину від іншої", - сказав Салліван, додавши, що Байден має намір публічно деталізувати "шлях до більш мирного регіону".

Читайте також: Туреччина призупиняє торгівлю з Ізраїлем через війну в Газі

"Все, що ми можемо зробити, - це розробити те, що, на нашу думку, має сенс, [і] спробувати залучити до цього якомога більше країн регіону, а потім представити це”, - розповів Салліван.

“І в кінцевому підсумку це буде залежати від ізраїльського керівництва, і, чесно кажучи, зрештою ізраїльський народ може вирішити, хоче він йти цим шляхом чи ні", - додав він.

Цього тижня ЗМІ повідомляли про те, що США і Саудівська Аравія розглядають можливість укладення двосторонньої угоди, навіть якщо Ізраїль відмовиться зробити конкретні кроки на шляху до створення палестинської держави.

Глава ЦРУ Білл Бернс перебував у Каїрі, де посередники намагаються переконати ХАМАС прийняти угоду про припинення вогню і звільнення заручників, що утримуються в Газі. Для початку планується досягнення первинної шеститижневої паузи в бойових діях, яка потім могла б бути використана для переговорів про стійке припинення вогню.

Офіційні особи США похвалили Ізраїль за поступки щодо умов угоди, але Нетаньягу все ще наполягає на наступу на Рафах, де перебуває багато цивільного населення.

Арабські держави вже кілька місяців обговорюють з Вашингтоном своє бачення післявоєнного плану, який передбачає визнання США та іншими західними державами палестинської держави, підтримку її повноправного членства в ООН, а також реформованого палестинського керівництва, яке буде керувати Газою й Західним берегом річки Йордан.

Читайте також: Ізраїль та ХАМАС домовляються про обмін заручниками, але далекі від повного припинення війни ‒ ЗМІ

Адміністрація Байдена наближалася до угоди про нормалізацію відносин Саудівської Аравії з Ізраїлем. Вашингтон міг погодитися на оборонний пакт з Ер-Ріядом і підтримав би його цивільні ядерні амбіції в обмін на поступки Ізраїлю щодо палестинців.

Однак атака ХАМАС в жовтні минулого року й наступ Ізраїлю у відповідь у Секторі Гази заморозили цей прогрес. Водночас, США і Саудівська Аравія продовжували обговорювати потенційну угоду в межах ширших післявоєнних планів щодо забезпечення миру в регіоні.

При цьому Саудівська Аравія дала зрозуміти, що після 7 жовтня вимагатиме від Ізраїлю значно більших поступок палестинцям, наполягаючи на тому, що їй потрібні "незворотні кроки" до створення палестинської держави.