UA / RU
Підтримати ZN.ua

США відновлюють антитерористичну операцію в Іраку

Відновлення навчання іракських військових – питання найближчого часу, запевняють чиновники.

Американські війська відновили контртерористичну місію проти терористичного угрупування "Ісламська держава" (ІДІЛ) в Іраку і готуються відновити навчання іракських військових, пише "Голос Америки" із посиланням на представників адміністрації Сполучених Штатів.

За словами співрозмовників журналістів, спільні операції американських та іракських військових вже почалися, але поки що не в тому обсязі, що раніше. Навчання іракських військових поки не почалося, але його відновлення – питання найближчого часу, додають джерела.

Керівництво Пентагону обговорило відновлення операції з представниками Іраку, але хто саме брав участь у цих переговорах, невідомо. Також немає інформації про те, чи підтримали пропозицію Вашингтона в Багдаді.

Тому джерела журналістів повідомили про відновлення операції по боротьбі з ІДІЛ на умовах анонімності, посилаючись на те, що рішення поки що не оприлюднено офіційно.

Американські чиновники стверджують: є інформація, що Ірак теж зацікавлений у подальшому навчанні своїх військових. Багато деталей, включно з посиленням заходів безпеки для американських військових і коаліції по боротьбі з "Ісламською державою", досі обговорюються.

Американські військові тренують іракських з 2015 року, в 2014-му Сполучені Штати зібрали й очолили коаліцію по боротьбі з ІДІЛ у відповідь на активне розширення угрупування на територію Іраку та Сирії і грубе порушення ісламістами прав людини.

Першою про відновлення спільної військової операції в Іраку повідомила газета The New York Times.

5 січня парламент Іраку ухвалив рішення розірвати угоду про коаліцію по боротьбі з ІДІЛ, що передбачає виведення іноземного військового контингенту з країни. Так Багдад відреагував на ліквідацію США командувача Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР) Ірану Касема Сулеймані.

Вашингтон пригрозив Багдаду жорсткими санкціями, а очолювана США коаліція припинила більшість операцій в Іраку, щоб зосередитися на захисті своїх сил і баз на тлі зростання напруженості в регіоні.

Державний департамент США, а також лідери Великої Британії, Німеччини і Франції закликали Багдад зберегти коаліцію і продовжити боротьбу з ІДІЛ. Зараз в Іраку перебувають близько п'яти тисяч американських військових. Виводити війська з Іраку Сполучені Штати не планують.

У ніч на 3 січня американські війська завдали авіаудару по аеропорту Багдада, унаслідок якого загинув командувач спецпідрозділом "Кудс" Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР) Ірану Касем Сулеймані. Ця атака стала відповіддю на напад підтримуваних Іраном шиїтських збройних угруповань на посольство США в Іраку.

Верховний лідер Ірану аятолла Хаменеї пообіцяв помститися Сполученим Штатам Америки за вбивство Сулеймані. Своєю чергою президент США Дональд Трамп натякнув владі Ірану на можливість проведення переговорів.

Докладніше про наслідки ліквідації іранського генерала і сценарії розвитку ситуації на Близькому Сході читайте в матеріалі Віталія Федяніна "Бій Трампа з "Тінню" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".