UA / RU
Підтримати ZN.ua

США та Росія здійснили обмін ув'язненими

Обмін відбувся у форматі "один до одного".

Сполучені Штати Америки та Росія здійснили обмін ув’язненими. Засуджена у РФ  до дев'яти років колонії зірка баскетболу Брітні Ґрінер вирушила додому, до Америки. Натомість США передали Росії торговця зброєю Віктора Бута, який упродовж 12 років утримується у в’язниці.

Президент Джо Байден повідомив, що Ґрінер у безпеці та в літаку додому з Об’єднаних Арабських Еміратів. Процес обміну передбачав два приватні літаки, які доставили обох в аеропорт Абу-Дабі з Москви та Вашингтона відповідно, а потім відвезли їх додому. Як повідомляє Politico, росіянин і американка проходили один повз одного на злітній смузі аеропорту.

Провідну роль у обміні відіграв  наслідний принц Саудівської Аравії Мохаммед бін Салман разом із президентом ОАЕ Мохаммедом бін Заїдом аль-Нахайяном. Спадкоємець саудівського престолу має добрі стосунки з російським президентом Владіміром Путіним, і вже координував обмін полоненими між Україною та Росією у вересні.

На початку переговорів про обмін ув’язненими йшлося про бажання США отримати за Віктора Бута двох американських громадян: крім Брітні Ґрінер до обміну мали включити колишнього морського піхотинця Пола Вілана. 

Читайте також: NYT: Хто такий «продавець смерті» Віктор Бут і чому Росія так сильно хотіла дістати його з в'язниці в США?

Численні джерела, обізнані з переговорами, стверджували, що російські чиновники просили включити до списку обміну також Вадима Красікова, колишнього полковника внутрішньої розвідки.

Втім, Росія категорично відмовилась від варіанту обміну двох громадян США на одного росіянина. Зрештою, президент Байден підписав розпорядження про звільнення Бута, замінивши його 25-річний термін ув’язнення шляхом прямого обміну на Ґрінер.

За словами прессекретарки Білого Дому Карін Жан-П'єр, адміністрація Сполучених Штатів стояла перед вибором або обміняти росіянина Бута на засуджену Грайнер, або не проводити обмін зовсім. Вона наголосила, що цей обмін не змінює підходу США до ситуації навколо України, взаємодія з Москвою стосувалася лише цього питання.

Брітні Ґрінер була заарештована в московському аеропорту в лютому, за кілька днів до повномасштабного російского вторгнення в Україну. В її багажі знайшли картриджі для вейпа, що містили невелику кількість олії канабісу, які вона використовувала в медичних цілях, і звинуватили у торгівлі наркотиками.

Віктор Бут, якого називають «торговцем смертю» і «руйнівником санкцій» за його здатність обходити ембарго на постачання зброї, до арешту в 2008 році був одним із найбільш розшукуваних людей у світі. Він продавав зброю державам-ізгоям, групам повстанців і диктаторам в Африці, Азії та Південній Америці.

Однак в 2008 році Бут потрапив у пастку американських спецслужб: він погодився продати агентам США під прикриттям, які видавали себе за представників колумбійських лівих партизан FARC, 100 ракет класу «земля-повітря», якими вони планували атакувати американських військових.

У 2012 році суд в Нью-Йорку визнав його винним і засудив до 25 років ув'язнення, мінімально можливого покарання. Відтоді російська держава прагнула повернути його.