UA / RU
Підтримати ZN.ua

США розглядають запровадження санкцій проти Китаю, щоб запобігти вторгненню на Тайвань — Reuters

Обговорення санкцій почалося ще після вторгнення РФ в Україну.

США розглядають варіанти запровадження санкцій проти Китаю, щоб стримати Пекін від вторгнення на Тайвань, а ЄС перебуває під дипломатичним тиском з боку острова. Тайвань закликає ЄС попередити Пекін про наслідки у разі застосування сили. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.

За даними Reuters, обговорення у Вашингтоні та окреме лобіювання представників ЄС Тайванем перебувають на ранній стадії – у відповідь на побоювання вторгнення Китаю, які зросли в міру загострення військової напруги в Тайванській протоці.

В обох випадках ідея полягає в тому, щоб застосувати санкції окрім кроків, уже вжитих на Заході, щоб обмежити певні види торгівлі з Китаєм та інвестиції у такі технології, як комп’ютерні чіпи та телекомунікаційне обладнання.

Джерела Reuters не надали жодних подробиць, що саме розглядається, але ідея санкцій проти другої за величиною економіки світу та однієї з найбільших ланок глобального ланцюга поставок викликає питання щодо ймовірності їх реалізації.

«Потенційне запровадження санкцій проти Китаю є набагато складнішим заходом, ніж санкції проти Росії, враховуючи значний зв’язок США та союзників з китайською економікою», — сказав колишній високопоставлений чиновник Міністерства торгівлі США Назак Нікахтар.

Китай вважає Тайвань своєю територією, і минулого місяця запустив ракети над островом, а також перевів військові кораблі через неофіційний морський кордон після того, як спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі відвідала Тайбей, що Пекін розцінив як провокацію.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін пообіцяв поставити Тайвань під контроль Пекіна і не виключив застосування сили. Він збирається вступити на третій п'ятирічний термін керівництва на з'їзді Комуністичної партії наступного місяця. Уряд Тайваню рішуче відкидає територіальні претензії Китаю.

У Вашингтоні офіційні особи розглядають варіанти можливого пакету санкцій проти Китаю, щоб утримати Сі від спроби вторгнення на Тайвань, заявив офіційний представник США та офіційний представник країни, яка тісно співпрацює з Вашингтоном.

Переговори з США щодо санкцій почалися після вторгнення Росії в Україну в лютому, але набули нової актуальності після реакції Китаю на візит Пелосі, повідомили два джерела.

Сполучені Штати за підтримки союзників по НАТО застосували подібний підхід до Росії в січні, погрожуючи санкціями, але це не змогло переконати російського президента Владіміра Путіна відмовитися від вторгнення в Україну.

Білий дім зосереджений на тому, щоб об’єднати союзників, включаючи координацію між Європою та Азією для уникнення провокацій Пекіна.

Агентству Reuters не вдалося дізнатися подробиць про те, які саме санкції розглядаються, але деякі аналітики припустили, що в центрі уваги може бути військова сфера Китаю.

«Загальна картина, початкові розмови про санкції, ймовірно, зосередяться навколо обмеження доступу Китаю до певних технологій, необхідних для підтримки військової операції проти Тайваню», — сказав Крейг Сінглтон з Фонду захисту демократій.

Білий дім відмовився від коментарів.

Міністерство закордонних справ Тайваню заявило, що обговорювало нещодавні військові навчання Китаю та «великі виклики», які Китай ставить перед Тайванем і регіоном, зі Сполученими Штатами, Європою та іншими партнерами-однодумцями, але не розкрило подробиці.

Тайвань вже обговорював санкції з європейськими офіційними особами після вторгнення Росії в Україну, але нещодавні військові навчання Китаю призвели до посилення позиції Тайваню, повідомили Reuters джерела.

Заклики високопосадовців Тайваню до підготовки санкцій посилилися в останні тижні. Тайвань не просив нічого конкретного, лише щоб Європа спланувала те, які кроки вона може зробити в разі нападу Китаю на острів. Також Тайвань попросив Європу попередити Китай в приватному порядку, що він зіштовхнеться з наслідками.

Офіційні особи ЄС досі ухилялися від запровадження жорстких санкцій проти Китаю, оскільки країна відіграє більшу роль для економіки блоку, ніж Росія.

Європейські санкції вимагатимуть згоди всіх країн-членів ЄС, чого часто не вдається досягти. Консенсус був важким навіть щодо ізоляції Росії після її вторгнення в Україну, частково тому, що газ РФ був критично важливим для Німеччини.

Уся Європа, за винятком Ватикану, має офіційні дипломатичні відносини з Пекіном, але не з Тайбеєм, хоча чиновники Тайваню та ЄС мали широкі приватні контакти з початку військових навчань Китаю, повідомляють джерела Reuters.

Німеччина, економічний двигун блоку, «насторожена», за словами іншого чиновника, знайомого з дискусією. В уряді Німеччини зростає занепокоєння з приводу економічної залежності країни від Китаю. Міністр економіки країни вже пообіцяв нову торговельну політику та «менше наївності».

Читайте також: США схвалили продаж Тайваню зброї на понад мільярд доларів — що отримає Тайбей

Раніше повідомлялося, що Конгрес США працює над низкою законопроектів, які повинні прискорити постачання зброї американським союзникам, зокрема, Тайваню

Візит спікера Палати представників США Ненсі Пелосі на Тайвань, який за гостротою розвитку подій мав би вказати переможців та переможених, залишив ці місця вакантними. Чому? Читайте в статті Наталії Бутирської «Візит Ненсі Пелосі на Тайвань: чи буде велика війна».