UA / RU
Підтримати ZN.ua

США продовжили на рік частину санкцій проти Ірану

Обама продовжив санкції проти Ірану, які не мають відношення до угоди щодо ядерної програми Тегерана.

Президент США Барак Обама прийняв рішення про продовження американських санкцій проти Ірану на один рік. Обама направив у Конгрес повідомлення про те, що продовжує на рік дію "надзвичайного стану" у відносинах з Іраном, оголошеного більше 30 років тому.

Обама повідомив, що прийняв рішення залишити в силі виконавчий указ номер 12170 від 14 листопада 1979 року, в якому оголошувалося надзвичайний стан у зв'язку з винятковою загрозою для національної безпеки, зовнішньої політики та економіки США, створеною ситуацією в Ірані".

Зокрема, президент США обґрунтував це рішення тим, що "відносини з Іраном поки ще не нормалізовані", а "процес виконання угод від 19 січня 1981 року (Алжирські угоди – прим. ред.) все ще знаходиться в стадії реалізації".

Барак Обама у своїх заявах чітко розмежовує "ядерні санкції" та інші, зняття яких не залежить від досягнутих в Австрії домовленостей.

Угоду щодо ядерної програми Ірану було досягнуто 14 липня. У ній Тегеран погодився на ряд поступок за масштабами своєї ядерної програми в обмін на зняття санкцій.

Напередодні, 18 жовтня, Білий дім та ЄС почали процесс скасування санкцій против Ірану.

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. Як відомо, договір про нерозповсюдження ядерної зброї від 1968 року забороняє розповсюдження ядерних технологій країнам, крім тих, хто передбачений договором. Іран підписав і ратифікував договір, при тому що ряд інших країн, які з плином років заволоділи ядерними технологіями, не є сторонами договору. Ядерними державами "легітимно" визнані лише п'ять - США, Франція, Великобританія, Росія і Китай. Однак ядерну зброю з часом дістали Індія, Пакистан, Північна Корея та Ізраїль.

За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми велася у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велася з 2013 року.