UA / RU
Підтримати ZN.ua

США припинили фінансування інвестпроектів у Молдові через корупцію

Штати: Молдова "загрузла" в корупції.

Сполучені Штати Америки призупинили фінансування кількох великих інвестиційних проектів Молдови через низку гучних корупційних скандалів і непокарання винних у розкраданні бюджетних коштів.

"Подальша реалізація (інвестпроектів - ред.) неможлива в нинішніх умовах, коли країна загрузла в корупції. Молдова не домоглася прогресу в ліквідації цього явища, а, навпаки, опустилася ще нижче. Я сподіваюся, що уряд республіки врахує це, а ми відновимо фінансування", - сказав посол США в Молдові Джеймс Петтіт, виступаючи на телеканалі PRO TV.

Зокрема, Петтіт також розкритикував молдавську владу за "дуже повільну реакцію" у розслідуванні виведення коштів з трьох проблемних банків (BEM, Banca Sociala і Unibank) 1 млрд євро.

"Необхідно провести термінове розслідування, щоб винні були притягнуті до відповідальності, а гроші були повернуті. Якщо стався б такий випадок в США, держустанови взяли б всі необхідні заходи для розслідування злочину, а винні постали б перед судом. Якщо молдавська банківська система була б здоровою і працювала б правильно, то такий випадок не відбувся б. Потрібно реформувати систему, щоб такі випадки не повторювалися", - підкреслив посол.

За словами посла, фінансування інвестпроектів для країни відновиться, коли Штати побачать реальну боротьбу з корупцією.

Нинішні масштабні протести в Молдові, однією з причин яких також є небажання влади оперативно розслідувати мільярдне банківське розкрадання, Петтіт також назвав "реакцією суспільства на політичну кризу в країні".

Програма американської допомоги Молдові "Компакт" включає в себе інвестиційні проекти у сфері сільського господарства і розвитку транспортної інфраструктури. В рамках проекту передбачається виділення $ 102 млн на відновлення 11 зрошувальних систем, а також $ 133 млн на ремонт доріг.

Вже місяць у Молдові проходять великі антиурядові протести в центрі Кишинева, які переросли в сутички з поліцією, перекриття центральних вулиць і заклики до непокори. Організаторами основної серії протесту є соціально-політична сила "Гідність і правда".

"Гідність і правда" позиціонує себе як проєвропейська соціально-політична сила, проте опозиційна до чинного проєвропейського уряду, який вона звинувачує в імітації реформ та виконання Угоди про асоціацію з ЄС. Також в DA вимагають притягнути до відповідальності тих, з чиєї вини з трьох найбільших банків Молдови "пропав" 1 млрд євро.

Читайте також: Молдова знову зажадала заміни миротворців РФ у Придністров'ї міжнародною місією

Представники "Гідності і правди" заявляли, що вимагають відсторонення від посад голови національного банку, генпрокурора, керівника центру по боротьбі з корупцією та голови вищої ради юстиції, які, як вони вважають, винні у фінансово-банківській кризі.

В останні дні активніше стали проявляти себе інші опозиційні сили, яка теж домагаються відставки уряду, проте з іншою метою. Цією опозицією Молдови є ліві і проросійські рухи, в той час як нинішній уряд Молдови є проєвропейським.