UA / RU
Підтримати ZN.ua

США піднімають статус В’єтнаму, щоб стримати Китай та «перебити» постачання російської зброї – ЗМІ

Вашингтону від Ханоя потрібні виробництво напівпровідників, рідкоземельні метали та утримання Китаю на відстані

Президент США Джо Байден 10 вересня, під час візиту до В’єтнаму, уклав з його урядом угоди щодо виробництва напівпровідників і мінералів. США наполягали на підвищенні статусу протягом декількох місяців, оскільки вважають цю виробничу країну ключовою у своїй стратегії захисту глобальних ланцюгів поставок від ризиків, пов'язаних з Китаєм.

Через півстоліття після тривалого і жорстокого конфлікту часів холодної війни Байден прибув до Ханоя на церемонію, організовану правлячою Комуністичною партією, в якій взяли участь школярі, що розмахували американськими прапорами, і почесні караули з багнетними гвинтівками, описує візит Байдена до В’єтнаму Reuters.

«Ми можемо простежити 50-річну дугу прогресу між нашими країнами, від конфлікту до нормалізації, до цього нового підвищеного статусу», – сказав Байден журналістам у Ханої, зазначивши, що партнерство з В'єтнамом є частиною прагнення президентської адміністрації «продемонструвати нашим партнерам в Індо-Тихоокеанському регіоні і всьому світу, що Сполучені Штати – тихоокеанська країна, і ми нікуди не йдемо».

Читайте також: Фільм "Барбі" заборонили у В'єтнамі через "некоректну" карту Південно-Китайського моря

Візит Байдена відбувається на тлі зростання двосторонніх торговельних та інвестиційних зв'язків і загострення давньої територіальної суперечки між В'єтнамом і Китаєм у Південно-Китайському морі. За словами американських чиновників, напівпровідники є центральним елементом плану дій, прийнятого під час візиту Байдена. Ще одним ключовим питанням є зміцнення ланцюжків постачання критично важливих мінералів, особливо рідкоземельних елементів, за оцінками США, В'єтнам має найбільші в світі родовища після Китаю, повідомили чиновники.

В'єтнам намагається вистояти в холодних відносинах між Вашингтоном і Пекіном, оскільки експортер технологій і текстилю шукає власну точку опори в міжнародній конкуренції за звання дешевого виробничого хабу. Очікується, що найближчими днями або тижнями В'єтнам відвідають високопоставлені китайські чиновники, в тому числі президент Сі Цзіньпін, оскільки Ханой прагне підтримувати добрі відносини з усіма наддержавами, кажуть чиновники і дипломати.

Читайте також: Україна — не В'єтнам: чому росіяни готові вбивати «своїх хлопчиків» нескінченно

Давні відносини В'єтнаму з Росією піддаються випробуванням через війну в Україні, включаючи переговори з Москвою про нову угоду про постачання зброї, яка може викликати санкції США. Агентство Reuters ознайомилося з документами, що описують переговори про надання кредитної лінії, яку Росія може надати В'єтнаму для закупівлі важкого озброєння, включаючи протикорабельні ракети, протичовнові літаки і гелікоптери, зенітні ракетні комплекси і винищувачі.

Один з них, лист, надісланий у травні прем'єр-міністром В'єтнаму Фам Мінь Чінем до російського уряду, засвідчив зацікавленість у можливій новій угоді. В'єтнамський військовий офіцер підтвердив автентичність листа і переговорів про нову кредитну лінію на суму 8 мільярдів доларів на закупівлю важкого озброєння.

Читайте також: США прагнуть зміцнити зв'язки з В'єтнамом, посилюючи альянси в регіоні на тлі зростання впливу Китаю — Reuters 

Ханой веде подібні переговори з багатьма постачальниками зброї, в тому числі зі Сполученими Штатами. За останні тижні В'єтнам провів кілька зустрічей на високому рівні з російськими високопосадовцями. Американсько-в'єтнамська модернізація відносин включатиме безпековий вимір, заявив журналістам 10 вересня Джон Файнер, головний заступник радника президента США з національної безпеки, який летів разом з Байденом до В'єтнаму з саміту «Великої двадцятки», що відбувся в Індії.

Файнер сказав, що на даному етапі не має жодних угод про постачання зброї, але підкреслив, що США і їхні партнери можуть запропонувати В'єтнаму допомогу в диверсифікації від російських військових поставок, і, за його словами, В'єтнам сприйняв цю пропозицію. Це допомогло б В'єтнаму зменшити військову залежність від Москви, «відносини, які, на нашу думку, викликають у них дедалі більший дискомфорт», сказав Файнер.

Читайте також: Китайська співачка виконала «Катюшу» на руїнах Драмтеатру у Маріуполі: у МЗС відреагували

Нагадаємо, що перед візитом до В’єтнаму, Байден нагородив найвищою військовою медаллю країни пілота часів В'єтнамської війни, який знехтував прямим наказом, але врятував своїх товаришів.

Раніше Китай, на тлі протистояння зі США, закликав В’єтнам до тіснішої військової співпраці.