Посольство США в Москві передало пакет судових документів справі ЮКОСа російській стороні 22 червня. Про це свідчить звіт про статус справи, поданої до суду округу Колумбія (Вашингтон).
Мова йде про клопотання Hulley Enterprises, Yukos Універсальний і Veteran Petroleum (колишні акціонери ЮКОСа, які виграли в Гаазі компенсацію в 50 млрд доларів плюс штрафні відсотки) про визнання і примусове виконання арбітражного рішення в Сполучених Штатах. Повістка в суд йшла через Держдепартамент США ще з початку січня.
"Представник Держдепартаменту підтвердив, що відповідач (Російська Федерація) отримав судові документи 22 червня 2015 року", - йдеться в рапорті Shearman & Sterling, що представляє колишніх акціонерів ЮКОСа.
Законодавство США відводить іншій державі два місяці (60 днів) на те, щоб відповісти на поданий проти нього позов. Таким чином, у Росії є час до 20 серпня, щоб відповісти на клопотання "юкосівців" в США.
"Доставка" судових документів російській стороні зайняла півроку. Акціонери ЮКОСа подали клопотання до суду Вашингтона про реєстрацію переможного для них рішення Гаазького арбітражу 25 листопада минулого року. Заявники могли вибрати з декількох способів доставки, передбачених законом США, але були змушені вдатися до дипломатичного каналу - передачі документів через Держдепартамент. Цей процес був започаткований ще 7 січня.
Прес-аташе посольства США в Москві Уїлл Стівенс минулого місяця говорив, що Держдепартамент США на прохання суду здійснює доставку документів у тому разі, якщо інші способи передачі неможливі. Він відмовився уточнити статус процедури. Представник Shearman & Sterling не відповів РБК. Директор GML (холдингова компанія, що представляє інтереси колишніх акціонерів ЮКОСа) Тім Осборн в кінці червня зізнавався, що "засмучений" тим, що процес йде так довго.
Посольство США в Москві передало в МЗС Росії копії клопотання та судової повістки разом з їх перекладом на російську мову. Вартість доставки по дипломатичних каналах" становить 2,275 тис., випливає з матеріалів на сайті Держдепартаменту США.
У своєму клопотанні до американського суду позивачі просять підтвердити рішення гаазького арбітражу у США, стверджуючи, що "Російська Федерація не володіє імунітетом від юрисдикції цього суду, оскільки діють щонайменше два винятки для суверенного імунітету".
По-перше, арбітражне рішення регулюється міжнародної Нью-Йоркської конвенції про визнання і приведення у виконання іноземних арбітражних рішень (ратифікована Сполученими Штатами).
По-друге, згода Росії на арбітражний розгляд в Гаазі означало непряму відмова від права на суверенний імунітет. Якщо суд погодиться з цими доводами, колишні акціонери ЮКОСа отримають право звертати стягнення на державні комерційні активи Росії в США в рахунок компенсації, яку Росія платити відмовляється.
Справа ЮКОСа - часто вживана назва подій, які почалися в 2003 році і пов'язані з кримінальним переслідуванням основних співвласників російської нафтової компанії "ЮКОС" Ходорковського і Лебедєва, ряду співробітників компанії та афілійованих з нею організацій, а також процедури банкрутства компанії "ЮКОС"в результаті донарахування їй значної суми податків за минулі періоди.
Сума компенсації по справі ЮКОСа, на 1 липня становить 50,49 млрд доларів (з урахуванням натекших штрафних відсотків).
17 червня, за винятком диппредставительствв Бельгия заарештувала російські установи у зв'язку зі справою ЮКОСа.
Крім того, 18 червня Франція заарештувала майно Russia Today російського державного телеканалу .
У Росії на це відреагував помічник президента РФ Андрій Білоусов, який заявив, що рішення про арешт держактивів в Бельгії не стало несподіванкою, Росії готуються до можливості повторення і в інших країнах. Він також додав, що Росія відмовляється платити по справі ЮКОСа, незважаючи на арешти.
У Росії на це відреагував помічник президента РФ Андрій Білоусов, який заявив, що рішення про арешт держактивів в Бельгії не стало несподіванкою, Росії готуються до можливості повторення і в інших країнах. Він також додав, що Росія відмовляється платити по справі ЮКОСа, незважаючи на арешти.
Глава МЗС РФ Сергій Лавров пригрозив відповісти "взаємністю" на арешт майна Росії у справі ЮКОСа.
"Відповіддю буде взаємність. Це неминуче. Тільки так можна діяти на міжнародній арені", - сказав він.