У понеділок Азія, Європа та США спалахнули від надзвичайної спеки, глобальні температури злетіли до тривожних максимумів, а лідери США прагнули відновити кліматичну дипломатію з Китаєм, пише Reuters.
Штати спалює рекордна спека на заході та півдні, на північному сході – проливні дощі, що спровокували повінь, а середній захід захлинувся від диму лісових пожеж.
Тепловий купол, встановлений над західною частиною Сполучених Штатів, підняв температуру в каліфорнійській пустелі Долина смерті до 128 Фаренгейтів (53 Цельсія) у неділю, що є одним із найвищих показників температури, зареєстрованих на Землі за останні 90 років.
У Феніксі стовпчики термометрів сягли 45,5C у понеділок, відповідаючи історичному рекорду 18 днів поспіль, і прогноз показує, що рекорд, ймовірно, продовжиться ще принаймні на тиждень.
Рекордна спека в США, Європі та Азії
Хвиля спеки в США збіглася з екстремальними температурами в інших частинах Північної півкулі.
Віддалене місто на посушливому північному заході Китаю, Санбао, зареєструвало національний рекорд 52,2C. Лісові пожежі в Європі вирували напередодні другої хвилі спеки за два тижні, яка повинна була підвищити температуру до 48C (118F), а влада Італії та Франції видала попередження про спеку.
Навіть у Фініксі, який звик до спекотної погоди, тривала надзвичайна спека є випробуванням. Міжнародна благодійна організація «Армія порятунку» відкрила 11 центрів охолодження та направила мобільний підрозділ для надання допомоги бездомним людям, яким важко дістатися до місць.
Минулого року спека вбила 425 людей в окрузі Марікопа в районі Фінікса, тому мобільний підрозділ Армії порятунку роздає тим, хто цього потребує, терміново необхідну холодну воду, головні убори, сонцезахисний крем і гігієнічні набори.
«Таке відчуття, ніби ти перебуваєш у сушарці, сушарці в пральні. І це задушливо», — сказала Крістіна Хілл, жінка, яка скористалася згаданими послугами в понеділок і сказала, що минулого року вона перенесла тепловий удар. «Я весь час плачу. Я кричу від спеки».
Інша жінка, яка залишилася без житла, Маріца Вільєгас, сказала, що вона тремтить і нервує від спеки, яка спровокувала сухість.
«Це дуже багато означає для всього світу, тому що без води я була би зараз у лікарні», — сказав Віллегас про допомогу.
Зміна клімату через викиди CO2
Вчені вже давно попереджають, що зміна клімату, спричинена викидами CO2 від спалювання викопного палива, призведе до того, що хвилі спеки стануть частішими, сильнішими та ще більш смертоносними. Вони кажуть, що уряди повинні вжити рішучих заходів, щоб запобігти кліматичній катастрофі.
Служба зміни клімату Copernicus Європейського Союзу каже, що 2022 і 2021 роки були найспекотнішими літами на континенті за всю історію спостережень.