Міністерство оборони Сполучених Штатів Америки представило нову оборонну стратегію, у якій визначило Росію як гостру загрозу для важливих інтересів США всередині країни та за її межами. Держава-агресор постійно представляє серйозні ризики в ключових сферах, йдеться у відповідному документі, опубліковано на офіційному сайті Пентагону.
“Зневажаючи незалежність своїх сусідів, російський уряд прагне застосувати силу, щоб нав’язати зміни кордонів і відновити імперську сферу впливу. Її значний досвід територіальної агресії включає ескалацію жорстокої, неспровокованої війни проти України. І хоч політичні й військові дії її лідерів, спрямовані на розкол НАТО, мали драматичний результат, мета залишається”, – наголошують у стратегії.
Як зазначається, РФ створює суттєві та постійні ризики, включаючи ядерну загрозу для США та союзників і партнерів, загрозу ударів крилатими ракетами великої дальності, контрокосмічні загрози, кібернетичні та інформаційні операції, хімічну та біологічну зброю, а також широкі кампанії в сірих зонах, у тому числі, проти демократій.
У документі йдеться про те, що Росія, як і Китай, включила такі методи у свою загальну стратегію, яка спирається на використання географічних і часових переваг, а також поєднання різних ризиків.
Водночас, найбільш серйозним і системним викликом для своєї національної безпеки Штати називають КНР, затверджуючи необхідність його стримування.
Згідно з оборонною стратегією, Китай усе агресивніше намагається змінити ситуацію в Індо-Тихоокеанський регіоні та світі, щоб задовольнити свої інтереси та авторитарні прагнення. У Пентагоні вважають, що азійська країна прагне підірвати альянси США та безпекове партнерство в Індо-Тихоокеанському регіоні, а також стримувати сусідів за допомогою зростаючих військових можливостей і економічного впливу.
Зокрема, згадується про все “більш провокативну” поведінку Пекіна в питанні Тайваню, зусилля Китаю щодо швидкого розвитку армії за різними напрямами та розширення його ядерного потенціалу.
Крім цього, Міністерство оборони США звертає увагу на зміцнення відносин між Китаєм та Росією. Хоча додає, що глибину політичної та військової співпраці можуть обмежити різні інтереси й історична недовіра.
“Сполучені Штати, їхні союзники та партнери дедалі більше стикатимуться з питанням стримування двох великих держав із сучасними і різноманітними ядерними можливостями – КНР і Росії – які створюють нові тиски на стратегічну стабільність”, – підсумовують у стратегії.
Загалом, у документі названо такі пріоритети оборонної політики США:
- Захист батьківщини на тлі зростаючої загрози з боку Китаю;
- Стримування стратегічних атак на Штати, союзників і партнерів;
- Стримування агресії з одночасною готовністю подолати конфлікт за потреби – вважаючи пріоритетним виклик КНР в Індо-Тихоокеанському регіоні, а за ним – виклик Росії в Європі;
- Створення стійких Об’єднаних сил і оборонної екосистеми.
Нагадаємо, раніше міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що Росія отримає "дуже потужну" відповідь від міжнародної спільноти, якщо застосує ядерну зброю проти України.