UA / RU
Підтримати ZN.ua

США може надати Україні озброєння найближчим часом - екс-посол США

Київ може отримати у своє розпорядження протикорабельні ракети та патрульні бойові кораблі.

Вашингтон може у досить короткі терміни - два-три місяці - надати Україні озброєння і запровадити ряд додаткових санкцій проти Росії після інциденту у Керченській протоці, в інтерв'ю "Радіо Свобода" заявив колишній посол США в Україні, директор Атлантичної ради Джон Гербст.

"Вже через 2-3 місяці ми побачимо, що США нададуть зброю Києву і оголосять про нові санкції проти Росії у зв'язку з цією агресією (мається на увазі напад російських кораблів на ВМСУ у Керченській протоці – ред.). Думаю, протягом найближчих восьми-десяти, максимум – дванадцяти тижнів з'явиться ця сильніша відповідь США. І, крім санкцій, це буде військова допомога Україні", – заявив він.

Гербст зазначив, що останні події показують наявність у Вашингтона достатніх причин, щоб постачати Україні протикорабельні ракети, військові та патрульні кораблі і багато іншого.

"У США досить крилатих ракет "Гарпун", в основі дії яких – технології, розроблені 30 років тому, – і це те, що ми вже зараз можемо надати. А можливо, і набагато більш сучасні ракети", – сказав екс-посол.

За його словами, Україна вже багато зробила, зміцнюючи свою оборону на сході, і повинна "тепер подумати над посиленням своєї оборони на півдні. І особливо в районі Азовського моря. Можливо, ще і в районі Одеси".

19 грудня секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що військові кораблі України й надалі намагатимуться дістатися азовських портів через Керченську протоку, а також повідомив про плани залучити до цього представників ОБСЄ й інших міжнародних організацій.

Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".

Усі 24 українських моряки, яких незаконно тримають у СІЗО Москви, вимагають вважати себе військовополоненими та ставитися до них згідно з нормами Женевської конвенції.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".

17 грудня Генасамблея ООН прийняла резолюцію, яка засуджує мілітаризацію окупованого Криму і дії РФ в акваторії Чорного і Азовського морів.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".